"Le akarjátok rombolni az ISS-szel kapcsolatos együttműködésünket?" - tette fel a kérdést Rogozin, majd így folytatta: "Ha megakadályozzátok a velünk való együttműködést, ki fogja megmenteni az ISS-t attól, hogy letérjen a pályájáról és az Egyesült Államokba vagy Európába csapódjon? Emellett ott van annak a lehetősége is, hogy az 500 tonnás szerkezet Indiára vagy Kínára zuhan. Ilyen kilátásokkal akarjátok fenyegetni őket? Az ISS nem repül Oroszország felett, tehát minden kockázat a tiétek. Készen álltok rá?" Az orosz űrügynökség vezetője ezzel arra célzott, hogy a Nemzetközi Űrállomásnak időről-időre kisebb pályakorrekcióra van szüksége ahhoz, hogy tartani tudja a normális, nagyjából 400 kilométeres magasságot, ezt a manővert pedig rendszerint az űrállomáshoz kapcsolódó orosz Szojuz vagy Progressz űrhajókkal szokták kivitelezni.
Bár azt már akkor is lehetett sejteni, hogy ez a forgatókönyv ebben a formában nem fog megvalósulni, június 25-e óta már egészen biztos, hogy a Nemzetközi Űrállomást az orosz rakéták nélkül is pályán tudják tartani. A Northrop Grumman S.S. Piers Sellers névre keresztelt Cygnus teherűrhajója még éppen az ukrajnai háború kirobbanása előtt, február 19-én indult el az űrállomásra fedélzetén mintegy 3,5 tonnányi utánpótlással és tudományos felszereléssel. Ahogy arról az Interesting Engineering beszámolt, az űrhajó a június 29-re tervezett lecsatlakozása előtt egy másik fontos küldetést is sikerrel teljesített, ugyanis a hajtóműveinek bekapcsolásával kicsit feljebb navigálta az ISS-t, aminek így egy darabig nem lesz szüksége újabb pályakorrekcióra.
"Az ISS-nek a Cygnus segítségével történő megmozdítása kritikus képességet biztosít az űrállomás fenntartásához és támogatásához" - fogalmazott Steve Krein, a Northrop Grumman polgári és kereskedelmi űrkutatásért valamint taktikai űrrendszerekért felelős alelnöke egy erről kiadott közleményben. A Cygnus küldetése ezzel amúgy még mindig nem ért véget, hiszen az űrállomástól való különválás után még pályára állítja a NASA NACHOS névre keresztelt mikroműholdját, majd a Föld légkörébe visszatérve megsemmisül.
(Fotó: NASA)