Amerikát lehűtené, de a mi régiónkat felforrósítaná az MCB-típusú geomérnökösködés

2024 / 06 / 23 / Felkai Ádám
Amerikát lehűtené, de a mi régiónkat felforrósítaná az MCB-típusú geomérnökösködés
A tengeri felhőfényesítés (MCB) sikeresen lehűtheti az USA nyugati részét, de akad pár kellemetlen következmény, aminek nem örülnénk: Közép- és Kelet-Európában például elég meleg lenne emiatt. Ráadásul sokáig az USA-ban sem válna be. A módszert kis léptékben egyébként már tesztelték is.

Katharine Ricke, a San Diego-i Kaliforniai Egyetem kutatója által végzett modellezési tanulmány alapján a tengeri felhőfényesítés (marine cloud brightening/MCB) lehetséges és nem szándékolt következményekkel is járhat azon kívül, hogy eredményesen lehűti az Egyesült Államok nyugati részét – számol be róla a New Scientist. Az MCB célja, hogy a felhők fényvisszaverő képességét növelje úgy, hogy tengeri sórészecskéket juttat a légkörbe, melyek aztán több napfényt vernek vissza a Földről. Ilyen kísérleteket egyébként már végeztek is Ausztráliában és a San Francisco-öbölben – igaz, csak kisebb léptékben.

A mostani tanulmány az MCB hatását a Csendes-óceán északi részén modellezte, és ebben figyelembe vették mind a jelenlegi körülményeket, mind pedig a 2050-re vonatkozó előrejelzéseket. A modellben úgy számoltak, hogy az MCB-t 30 éven át évente kilenc hónapon keresztül “használják”. A jelenlegi körülmények között az MCB ezek szerint beválhat, mivel akár 55%-kal is csökkenheti a veszélyes nyári hőhatást az USA nyugati részén, de ezzel együtt jelentősen csökkentette a csapadék mennyiségét is, ráadásul nemcsak az USA nyugati részében, hanem például az afrikai Száhel-övezetben is.

2050-re viszont, amikor az előrejelzések szerint a globális hőmérséklet 2°C-kal emelkedik az iparosodás előtti szinthez képest, az MCB nem csak elvesztette a hatását, de súlyosbította a hőhullámokat Európa-szerte az Ibériai-félsziget kivételével. A modell súlyos hőmérséklet-emelkedést mutatott Skandináviában, Közép- és Kelet-Európában, amit az MCB közel 30 éves használata okozott. Ezeket a hatásokat a nagy léptékű légköri áramlatok módosulásai váltották ki, amelyek váratlan bonyodalmakat eredményeztek az éghajlati rendszerben ezen regionális geomérnöki tevékenység miatt.

Jessica Wan, a kutatócsoport tagja így nyilatkozott:

„Eredményeink egy érdekes esettanulmányt mutatnak be, amely illusztrálja az éghajlati rendszer azon váratlan bonyodalmait, amelyeket a regionális geomérnöki kutatások során fedezhetünk fel, mivel a bolygó egy kis részét érinti az erősen koncentrált perturbáció.”

Az MCB-kísérletek, amelyek eddig Ausztráliában és Kaliforniában zajlottak, szerencsére nem voltak elég nagy léptékűek ahhoz, hogy kimutatható éghajlati hatásokat okozzanak, de ezek alapján a regionális geomérnöki tevékenység közelebb állhat a megvalósuláshoz, mint azt korábban gondolták. Mint Wan ennek kapcsán elmondta:

“Több regionális geomérnöki modellezési tanulmányra van szükségünk, mint amilyen ez a munka is, hogy felderítsük ezeket a nem szándékolt mellékhatásokat, mielőtt esélyük lenne a való világban a megjelenésre.”

Daniel Harrison, az ausztráliai Southern Cross Egyetem kutatója, a Nagy-korallzátony térségében a hőhullámok mérséklésére irányuló MCB kutatási projekt vezetője, és szerinte a tanulmány szerzői által modellezett forgatókönyvek teljesen irreálisak és szélsőségesek, mivel ezekben az MCB jelentős hatást gyakorol a globális klímarendszerre, ami elkerülhetetlenül “mellékhatásokkal” jár. Harrison kutatása ezzel szemben sokkal rövidebb időszakokra és a Ricke csapata által modellezett terület töredékére koncentrálna.

(Kép: Pixabay/garten-gg)


Egy új eljárás a műanyagok végtelen újrahasznosítási ciklusát teszi lehetővé
Egy új eljárás a műanyagok végtelen újrahasznosítási ciklusát teszi lehetővé
Ezzel a műanyaghulladékok kezelésének egyik legnagyobb problémája hárulna el – a most kifejlesztett eljárás ráadásul olcsó is, és ipari léptékben alkalmazható.
Sosem épült még ilyen magas, fából készült felhőkarcoló
Sosem épült még ilyen magas, fából készült felhőkarcoló
182 méter magas felhőkarcoló épül hamarosan az Egyesült Államokban, aminek anyagát 90%-ban fa alkotja.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.