Amikor a hatalmas pókrobot végre elindult

2023 / 01 / 19 / Felkai Ádám
Amikor a hatalmas pókrobot végre elindult
A Hacksmith a YouTube egyik legkomolyabb műhelye, akik a világon az első, működő fénykardukkal a Guinness Rekordok Könyvébe is bekerültek. A mostani munkájuk, az eddigi legnagyobb – a hatalmas pókmecha története azonban nem elsősorban a sikerekről szól, ám épp ezért nem is tanulságok nélkül való.

A Hacksmith YouTube csatornáról akkor írtunk legutóbb, amikor 2020-ban elkészítették a világ első fénykardját, amellyel a Guinness Rekordok Könyvébe is bekerültek. Az igazsághoz persze hozzátartozik, hogy a fénykard inkább egy protopenge, tehát a fénykardot megelőző egyik technológiai evolúciós lépcsőfok. Akárhogy is, a műhely több projektet is megvalósított, és a legutóbb belevágtak valami igazán gigásziba – egy hatalmas pókmechába. Némi korrekcióra azért itt is szükség van, mivel a pókmechának csak hat lába van (a hivatalos neve ennek megfelelően Megahex), de ha a klasszikus Doomokban a Spiderdemon pókdémon lehetett mindössze négy lábbal, akkor az a hat pláne elég a pókléthez.

Elkészült végre az első, közel igazi fénykard? A YouTube-on több kísérletet is láthattunk a fénykard elkészítésére, a legutóbbi példány visszahúzható, színezhető és 2200 Celsius-fokos, bármit áthasító pengével az egyik legígéretesebb mind közül. Ráadásul egy kellően türelmes rohamosztagost is keresztül lehet vele döfni.

Honnan jött az ötlet? Az ihletet a Princess Auto 270cc Towable Excavator-a, lényegében tehát egy kisebb, vontatható kotrógép adta. Ennek az eszköznek a különlegessége, hogy bár mindössze két kereke van, ennek ellenére a markolókanalával képes a helyvátloztatásra – a kanál ugyanis egyfajta lábként is funkcionál. A kivitelezés innen aztán pofonegyszerűnek tűnhet: vagyünk hat ilyen kotrógépet, szereljük le róluk a markolókat, majd ezeket helyezzük egy alvázra, ahol lábként funkcionálhatnak.

A munkára három hónapot jósoltak, és a Princess Auto biztosította a hat gépet, valamint némi szponzorációs büdzsét is, amit a boltjukban lehetett elkölteni. A három hónap végül azonban másfél évre nyúlt, a pénzügyi keret ebből az első három hónapban elfogyott, vagyis az innentől hátralévő befektetéseket a csapatnak a saját zsebéből kellett állnia – ilyen befeketetésből pedig nem kevés akadt.

Az alapprobléma már az első hónapban kiütközött: a kotrógépet egyszerűen nem erre találták ki. Innentől aztán folyamatos átalakításokkal, finomításokkal telt az idő. Az első nagyobb átdolgozás magát az alvázat érintette – egy szabványos négyszögletű kereten a lábak nem fértek el egymás mellett úgy, hogy mozoghassanak is, így külön kellett gyártani egy hatszögletű vázat. A programozás önmagában hosszas folyamat volt, hiszen a lábak működését össze kellett hangolni, de ez eltörpült ahhoz a problémához képest (illetve össze is függött azzal), hogy a lábak egyes részeit megfelelően lássák el energiával. Mire végre eljutottak odáig, hogy a láb mely részére mennyi teljesítmény jusson, addigra már le kellett cserélni a komplett motorikát, cserélni a huzalozást és sok minden mást lényegében magukon a lábakon és az alvázon kívül.

Végül azonban egy szép napon a pókrobot hat lábra állt, és magabiztosan el is indult – vagyis tett pár lépést. Ezután még akadt néhány rövid próbakör, ám a szerkezet végül teljesen megadta magát: az egyik láb egyszerűen nem bírta a terhelést, és olyan strukturális sérülést szenvedett el, amit nem lehetett helyreállítani. A csapat ekkor írta le veszteségként a projektet.

A pókrobot így nem működött sokáig, és akik részt vettek a munkában, illetve az ötletgazda utólag kicsit megbánta, hogy belevágott. A munka sokkal nagyobb és komplexebb volt, mint amilyennek eleinte látszott. Mi, nézők, viszont nem jártunk rosszul (ahogy nyilván a Hacksmith sem: a videó 4,5 milliós nézettsége azért behozza a pénzt), hiszen láthatjuk, hogy a robotlábak működtetése mennyire komplex folyamat, és hogy adott esetben egy izgalmas, magától értetődő, zseniálisnak tűnő fejlesztési ötlet miként vérzik el a gyakorlati megvalósítás oltárán. A végső tanulság pedig talán az, ami a videóban is elhangzik: ezért nem készítünk olyan mecheket, amelynek lábai vannak.


Ez az USA másik hatodik generációs vadásza, amiről eddig alig lehetett hallani
Ez az USA másik hatodik generációs vadásza, amiről eddig alig lehetett hallani
A közismert, és jelenleg szünetelő NGAD mellett a haditengerészet is fejleszt egy hatodik generációs vadászt – de mit lehet tudni erről a rejtélyes repülőről?
Hatótáv-csúcsot döntött az új elektromos Mercedes
Hatótáv-csúcsot döntött az új elektromos Mercedes
Az előző csúcstartó a huszonnégy órás teszten a Porsche Taycan volt.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.