Közel két éve írtunk arról a Rakétán, hogy háromszázmillió munkahelyet alakíthatnak át a generatív mesterségesintelligencia-alapú programok. Az azóta eltelt időben egyre-másra látjuk, hogy hogyan segítik, gyorsítják fel ezek a rendszerek a monoton, adminisztratív, de akár az összetettebb feladatok elvégzését is. Az MI-alapú szoftverek egyik előnye a sebességük mellett abban rejlik, hogy olyan összefüggéseket tárnak fel, amelyekre egy átlagos halandó csak sokkal lassabban bukkant volna rá. Azt pedig jól tudjuk, hogy néha pont azokról a jelenségekről a legnehezebb újat mondanunk, amelyeket a legjobban ismerünk: például önmagunkról.
A Google közleménye szerint egy átlagos dolgozó az élete során tizenkét állást tölt be, ami a Z generációnál tizennyolcra fog emelkedni, ráadásul hat különböző pályán. Egy ilyen kacskaringós karrierúton megtalálni a következő állomást, felismerni és megfogalmazni az előző munkáink során megtanultakat nem egyszerű feladat. A cég "Karriermegálmodó" (Career Dreamer) szolgáltatása ebben próbál segíteni: kerek egésszé alakítja az iskolai és munkahelyi tapasztalatainkat, a készségeinket, képességeinket és az érdeklődési körünket, hogy aztán megtalálja a hozzánk legjobban illő pályát vagy pályákat, mindezt egy böngészhető hálóban prezentálva nekünk. Ha ezzel megvagyunk, akkor a Google MI-szoftvercsomagja, a Gemini persze még abban is segít, hogy összeállítsuk az életrajzunkat és megírjuk mellé a motivációs levelet.
Mindehhez a vállalatnál igénybe vették az amerikai munkaügyi statisztikák mellett a Lighthouse nevű, globális munkaerőpiaci kutatásokkal foglalkozó vállalat adatait is, ám a "Karriermegálmodó" egyelőre csak az Egyesült Államokban elérhető. Amíg nem érkezik meg Európába a szolgáltatás, addig nyugodtan nyúljunk a megszokott MI-platformokhoz ilyen tanácsokért, persze, amennyire lehet, ügyelve a személyes adatainkra, de a LinkedInnél is kísérleteznek egy hasonló megoldással, a platform által ismert készségeink egyedi kombinációjára építve.
(Borítókép: Marten Newhall/Unsplash)