"Dugj be egy telefontöltőt félig a konnektorba, aztán érints egy penny-t a villa kilógó részéhez" - dobta be a "weben talált" ötletet az egyik legnépszerűbb ilyen szolgáltatás, miután Kristin Livdahl és a kislánya a tanácsát kérték, írja a BBC. "Előtte fizikai kihívásokat teljesítettünk, például hogy hogyan forduljunk meg úgy a földön, hogy közben egy cipőt tartunk a lábunkon, amit egy tornatanár töltött föl a YouTube-ra. Rossz volt kint az idő, kellett egy újabb ötlet." - nyilatkozta az édesanya.
Természetesen Livdahl rögtön tiltakozott Alexánál, és állítása szerint a lánya sem csinálta volna meg a weben néhány éve keringő "feladatot", de az eset így is hátborzongató. A BBC által idézett tűzoltó azt nyilatkozta, hogy az ember így "egy ujját, a kezét, a karját" is elveszítheti. Az Amazonnál hangsúlyozták, hogy amint tudomást szereztek az esetről, azonnal léptek, hogy megoldják azt, bár rövid közleményükből nem derül ki, hogy pontosan hogyan is oldották meg a problémát.
Csak az Egyesül Államokban közel százmillió olyan okoshangszóró működik, amelyeken keresztül kommunikálni lehet a legnépszerűbb hangasszisztensekkel. Az Amazon egyértelmű piacvezető, a cég közel ötvenmillió Echo hangfalat adott el, de Alexa más eszközökön, például az Amazon által gyártott sütőkön keresztül is elérhető, ahogyan a partner hardvergyártók is integrálhatják a több mint százezer parancsot ismerő rendszert a fülhallgatóikba, tévéikbe.
Az egyre népszerűbb technológia pedig felvet egy sor új, ha nem is életveszélyes, de életbe vágó kérdést, különösen ahogyan mi magunk egyre több kérdést teszünk fel Alexának, Sirinek, a Google-nek. Amikor a legfrissebb hírekre vagyunk kíváncsiak, melyik lap nyitóoldalát olvassa majd fel nekünk a hangszórónk? És hogyan lesz ebből az adott portálnak bevétele? Ha azt mondjuk, hogy játsszon le nekünk "bármit", ki dönti el, hogy az a "bármi" mi legyen? Ha új barátokat keresünk, vajon szélsőséges fórumokon is szétnéz majd? Megbékélünk azzal, hogy időről időre hús-vér emberek is belehallgatnak a kéréseinkbe, hogy tökéletesítsék a rendszert? Megszokjuk, hogy állandóan működő mikrofonok sora vesz minket körbe a lakásunkban, az autónkban, a munkahelyünkön? Elfogadjuk, hogy egy olyan rendszertől kérdezünk, amit sosem fogunk igazán megismerni? Megtiltjuk a gyerekeinknek, hogy Sirivel vagy Alexával beszélgessenek? Erre Alexa még nem tud válaszolni, de valószínűleg néhány év múlva már fog tudni. Kérdés, hogy mit. És reméljük, hogy a válaszának nem lesz semmi köze a konnektorokhoz.
(Borítókép: Getty Images)