A Home Hub helyett immár Nest Hub néven futó okoskijelzőn a Google hardveresen is bütykölt egy kicsit, az erősebb processzor mellett nagyobb, 43,5 milliméteres átmérőjű hangszóró is került bele, aminek köszönhetően a gyártó szerint a basszus hangzás 50%-kal javult. A Nest Hubban továbbra is egy hétcolos, 1024x600 pixeles LCD kijelzőt találunk kamera nélkül, vagyis videóhívásokat nem tudunk rajta bonyolítani, ellenben kapott egy extra harmadik mikrofont és egy kifejezetten a gépi tanulásra szolgáló processzort, így a hangutasításokat elméletben sokkal jobban fogja érteni. A Google szerint a Nest Hub idővel képes lesz megtanulni a leggyakrabban használt utasításokat, az új processzor segítségével pedig ezeket helyben, és nem pedig a felhőben dolgozza fel, ami felgyorsítja a válaszidőt.
A második generációs asszisztens egyik komoly újdonsága, hogy már tartalmazza azt a 2,4 GHz-es Thread kommunikációs egységet, amivel a későbbiekben képes lesz kiszolgálni a Project Connected Home over IP szabvánnyal kompatibilis készülékeket. Az Apple, az Amazon, a Google és a Zigbee Alliance által közösen kidolgozott szabványról korábban már részletesen írtunk, és a legutóbbi hírek szerint már idén megérkezhetnek az első, ezt a szabványt is támogató okosotthon-eszközök.
A Nest Huban ennél is nagyobb fegyvere lehet az alvásfigyelés, amihez semmilyen eszközt nem kell viselnünk, így kényelmesebben működik, mint a fitneszkarkötők. A Google ezt a Soli szenzor segítségével oldotta meg, ami érzékeli a mozgásunkat alvás közben, így képes mérni, hogy mikor aludtunk el, mennyit mozgolódtunk, horkoltunk, és még a légzésünket is figyeli, ébredés után pedig egy részletes jelentést is készít az alvásunk minőségéről. Bár a Nest Hub arra egyelőre nem képes, hogy elkülönítse egymástól a különböző alvásfázisokat, cserébe viszont van benne egy fény- és egy hőmérő is, így adott esetben tippeket is tud adni az alvásminőségünk javítása érdekében, például az ideális hőmérsékletre vonatkozóan.
A Google állítása szerint az alvásfigyelés pontosságát 33 önkéntessel tesztelték úgynevezett poliszomnográfos vizsgálattal, ami az eszköz fejlesztésében tanácsadóként közreműködő Logan Schneider, a Stanford Egyetem kutatója szerint a jelenlegi legmegbízhatóbb eljárás. A kutató hozzátette, hogy a légzésfigyelés pontosságát szintén úgy ellenőrizték, hogy más légzésfigyelő eszközökkel vetették össze a Nest Hub által mért adatokat. A Nest Hub ezen funkcióinak fejlesztésében a Google az Amerikai Alvástársaságtól (American Academy of Sleep Medicine) kapott iránymutatást, így a készülék a gyártó szerint 14 nap után elkezd tanácsokkal ellátni minket a szokásaink alapján, például arra vonatkozólag, hogy mikor lenne érdemes lefeküdnünk és felkelnünk. Az alvásfigyelés a Google tájékoztatása szerint csak egy bizonyos ideig lesz ingyenes, később viszont külön kell érte fizetni a tulajdonosoknak, ami jelentős negatívum az okosórákhoz és fitneszkarkötőkhöz képest.
A Soli szenzor az alvásfigyelésen kívül a Nest Hub irányításában is szerepet kap, a készüléket ugyanis kézmozdulatokkal is tudjuk irányítani. A Quick Gestures funkciókkal többek között lehetővé válik, hogy kézmozdulattal indítsuk el vagy állítsuk meg a zenét és a videókat, valamint az ébresztőt is lenyomhatjuk egy legyintéssel.
A Nest Hub új verziója az USA-ban 100 dollárért, vagyis alig több mint harmincezer forintért rendelhető meg, hogy Magyarországon mikor lesz kapható, arról egyelőre még nem érkezett infó. (The Verge)