s

Az amerikai Légierő a nukleáris erejét demonstrálta

2024 / 06 / 13 / Bobák Zsófia
Az amerikai Légierő a nukleáris erejét demonstrálta
De elmondásuk szerint nem a világban zajló jelenlegi események miatt. A Minuteman III interkontinentális ballisztikus rakétát természetesen robbanófej nélkül indították.

Az Egyesült Államok Légiereje június 4-én végezte el újabb gyakorlatát, aminek célja a nukleáris erő demonstrálása és annak bizonyítása, hogy az ország rendelkezik a kellő felszereltséggel a “21. századi veszedelmek és fenyegetések elhárításához”, valamint hogy a “nukleáris triád leggyorsabban bevethető egysége állandó készenlétben áll” - Thomas A. Bussiere tábornok, az AFGSC (Air Force Global Strike Command) parancsnokának elmondása szerint. Az amerikai Légierő rendszeresen tart ehhez hasonló demonstrációkat, korábban már több mint 300-szor volt erre példa - ez is mutatja a Légierő szerint, hogy a mostani teszt nem a jelenlegi nemzetközi eseményekre adott válaszreakció, hanem általános, bevett gyakorlat.

A demonstráció azonban egyértelműen az atomfegyverek alkalmazására való készenlétet bizonyítja, ami az Egyesült Államok számára fontos lehet, elvégre a nukleáris arzenálnak az elmúlt időszakban zajló jelentős csökkentése után is még több mint 3000 atomfegyvert, pontosabban nukleáris robbanófejet tudhat magáénak az ország. A Végítélet órájáért felelős szervezet által kiadott Atomtudósok Közlönye (Bulletin of the Atomic Scientists) májusban 3708-ra tette az USA által birtokolt nukleáris robbanófejek számát, amelynek nagyobb részét, 1938-at tartalékban tartanak. A telepített eszközök közül 400-at tesznek ki az interkontinentális ballisztikus rakéták.

A Minuteman III ICBM (interkontinentális ballisztikus rakéta) teljes neve LGM-30G Minuteman III, amiből az L az indítás módját, a G a felszíni támadást, az M az irányított lövedéket jelenti, a 30 a Minuteman szériára és a G a jelenlegi modellre vonatkozik. A fegyverrendszert a hatvanas években állították szolgálatba és annak idején “forradalmi koncepciót” képviselt gyorsan bevethető és jól irányítható jellege miatt. A Légierő aktuális ICBM készlete 400 Minuteman III-at tartalmaz, amelyeket három különböző helyszínen tartanak. A rakétákat a Boeing építette, egy-egy példány 36 000 kilogrammot nyom, 24 ezer km/h-ás sebességre képes és 5218 tengeri mérföldet tud megtenni. A Minuteman III rendszert a Légierő 2029-től kezdve tervezi leváltani egy modernebb interkontinentális ballisztikus rakétatípusra, az LGM-35A Sentinelre.

(Fotó: Airman 1st Class Olga Houtsma/U.S. Space Force)

Az USA lecseréli az interkontinentális nukleáris fegyverzetét – le is zajlott az új rakéta tesztje A hetvenes évek óta szolgáló Minuteman III helyére érkezik a Sentinel, az első teljes static-fire teszt pedig le is zajlott.


Gombnyomásra rádióműsort csinál egy tankönyvből a Google NotebookLM programja
Gombnyomásra rádióműsort csinál egy tankönyvből a Google NotebookLM programja
Leesett az állunk, amikor meghallgattuk a cég talán leghasznosabb mesterséges intelligenciáját.
Nincs menekvés a robotkutyák elől, a víz alatt is szembejöhet egy
Nincs menekvés a robotkutyák elől, a víz alatt is szembejöhet egy
Milyen érzés lehet, ha egy medence mélyén egy robotkutya sétál velünk szemben? Egy, talán kevésbé ismert lengyel robotgyártó víz alá küldte egyik fejlett modelljét, hogy kiderüljön.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.