Az Axiom-4 misszióval megy a magyar űrhajós az ISS-re

2024 / 07 / 29 / Bobák Áron
Az Axiom-4 misszióval megy a magyar űrhajós az ISS-re
A küldetés legkorábban októberben veheti kezdetét.

Ferenc Orsolya, űrkutatásért felelős miniszteri biztos a HVG-nek erősítette meg, hogy a magyar kormány véglegesítette a megállapodást az amerikai Axiom Space-szel, így a misszióra kiválasztott magyar asztronauta az Ax-4 küldetés keretében utazhat majd a Nemzetközi Űrállomásra. Kapu Tibor a második magyar űrhajós lesz Farkas Bertalan után aki eljut a világűrbe.

Ahogy arról korábban írtunk, Szijjártó Péter külgazdasági- és külügyminiszter 2019-ben jelentette be, hogy Magyarország öt éven belül ismét asztronautát küld az űrbe. A kiválasztási folyamat során a végső négy jelölt közül végül Kapu Tibor kapta meg a lehetőséget, hogy két hetet eltölthessen az ISS-en, tartalékának pedig Cserényi Gyulát választották ki.

Az Axiom Space oldalán egyelőre nem találtunk részleteket a küldetéséről, a NASA honlapja szerint viszont a misszió legkorábban októberben veheti kezdetét. A küldetés parancsnoka Peggy Whitson lesz, akinek ez lesz az ötödik űrutazása, Kapu Tibor mellett pedig a legénység tagjait egy indiai és egy lengyel asztronauta fogják alkotni.

(Borítókép: Balogh Zoltán/MTI)

A tudományos munka kulcsfontosságú lesz, de még nem derült ki, mit kutat majd a magyar kutatóűrhajós az ISS-en “Nem egy turisztikai célú utazásról van szó” - hivatalos ceremónia keretében mutatták be Kapu Tibort, Magyarország új kutatóűrhajósát és Cserényi Gyulát, aki tartalék kutatóűrhajósként szolgál.


Repüljünk át milliónyi galaxison néhány másodperc alatt
Repüljünk át milliónyi galaxison néhány másodperc alatt
A gyors intergalaktikus utazás a DESI (Dark Energy Spectroscopic Instrument) adatai alapján készült.
A Starship első rakománya egy banán volt, amit a hatodik repülési tesztre vitt magával
A Starship első rakománya egy banán volt, amit a hatodik repülési tesztre vitt magával
A SpaceX űrhajójának hatodik tesztje nem a várakozások szerint alakult, a Mechazillát ez alkalommal nem tudták használni a visszatérő űreszköz landolása során.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.