A svájci EPFL és az Olasz Műszaki Intézet (IIT) munkatársai az akkumulátorgyártás egzotikus tájára merészkedtek, és elkészítették azokat az akkumulátorokat, amelyeket használat után nyugodtan el lehet fogyasztani - bár a bennük található elektrolit csípős íze miatt lehet, hogy csak az ínyencek csemegéje lesz a különleges energiatároló.
Az akkumulátorok gyártása egy nagyobb projekt részét képezi, aminek során a kutatók ehető robotokat, illetve robotként viselkedő ennivalókat fejlesztenek, hogy közelebb hozzák egymáshoz a robotika és az élelmiszerkészítés igencsak távol eső világait. A RoboFood Projekt résztvevői szerint ez az ötvözés számos előnnyel járhat, a kísérletezésekből születhetnek például olyan elektronikai alkatrészek, eszközök, amelyekkel csökkenthető az elektronikus hulladék mennyisége, elvégre semminek sem kell a szemétben végeznie, ha akár egy finom ebéd is lehet belőle. Az ehető akkumulátorokból és egyéb kütyükből készült menü futurisztikus jövőképe mellett a fúzió praktikusabb célokat is beteljesíthet Dario Floreano, az EPFL Intelligens Rendszerek Laboratóriumának vezetője szerint: az ehető robotok alkalmazhatóak gyógyszerek adagolására azok számára, akiknek nehézséget jelent a pirulák lenyelése, vagy készülhetnek belőlük az élelmiszerek minőségét monitorozó szenzorok, amiket később meg lehet enni.
A most készült akkumulátorok egy “robotizált torta”, azaz RoboCake kiegészítőiként szolgáltak, aminek nagy részét hagyományos alapanyagokból alkották meg, azonban a rajta lévő LED-fényeket a csokiakkumulátorok látták el energiával, a torta tetején pedig hidraulikus megoldással működtetett gumimacik bólogattak. Az akksik alapja étcsokoládé volt a finom ízhatás kedvéért, de tartalmazott B2-vitamint, aktív szenet és kvercetint is, ami egy természetes növényi flavonoid. Az elektrolit miatt az eszköz aromája kissé csípős ugyan, de egyébként ízben és külalakban is egy csokitallért idéz a kutatók elmondása alapján.
A RoboCake persze nem tömeggyártásra készült, és valószínűleg nem fogunk vele a cukrászdák kínálatában találkozni egyhamar, de az oszakai világkiállításon bemutatták a nagyközönség előtt is, a kutatók pedig tovább dolgoznak a RoboFood projekten, hogy az interaktív gasztronómiai élmények által emlékeztessenek rá, “az élelmiszer értékes forrás”.
(Fotó: 2025 EPFL/Jamani Caillet - CC-BY-SA 4.0)