Az első Magyar Űrkongresszuson jártunk és tetszett, amit láttunk

2024 / 06 / 07 / Rácz Tamás
Az első Magyar Űrkongresszuson jártunk és tetszett, amit láttunk
A Balatonfüreden rendezett Űrkongresszus egyetlen igazi nagy baja, hogy csak egy napig tart, az is hétköznap. Az ötlet is, a program is megérdemelt volna egy teljes hétvégét.

Egyelőre nem nagyon tudjuk hova tenni ezt a Második Magyar Űrhajós dolgot, az űrügyi kormánybiztost, meg azt, hogy az űrügy a Külgazdasági és Külügyminisztérium szervezetében kapott helyet; talán azért, mert az űr tulajdonképpen külföldön van. Mindenesetre kíváncsian várjuk, hogy mi lesz, mit mesél és milyen szuvenírt hoz majd hazatérve Kapu Tibor; a Mikrobin, Mézga Aladáron, Szíriusz kapitány könyveken és Nemere Istvánon cseperedett generáció tagjaiként érzünk egyfajta romantikus elégedettséget, hogy megint komolyan vesszük a világegyetem többi részét is; na és persze  bízunk benne, hogy az állami költségvetésből is egyre látványosabban támogatott űr-dolgoknak ténylegesen lesznek minden magyar állampolgár által érzékelhető eredményei.

Akárhogy is, amikor megkaptuk a meghívót az Első Hazai Űrkongresszusra, egyértelmű volt számunkra, hogy erre el kell menni. És hát tényleg kár lett volna kihagyni, már csak a megnyitóbeszédek utáni, rendkívül szórakoztató, erősen zavarbaejtő művészeti produkció miatt is:


Ferencz Orsolya, űrkutatási kormánybiztos a gyerekek, fiatalok előtt álló, az űrkutatással kapcsolatban Magyarországon nyíló lehetőségekről beszélt a rendezvényt meglátogató iskolai csoportoknak. Az ott előtte egy darabka Hold!

Jim Christensen az Aldrin Family Foundation munkatársa; ő is toborzó jellegű előadást tartott. Megemlítette, hogy a Földhöz hasonlóan a Hold vagy a Mars sem lapos. Jó érzés volt megfigyelni, ahogy a tolmácsolás, feliratozás nélkül elmondott angol előadás közben a nézőtéren a középiskolások simán követték az eseményeket, jókor nevettek, láthatóan értették, miről van szó.

Az Űrkongresszus szervezője egy Orion Űrnemzedék nevű, Balatonfüreden bejegyzett alapítvány, a fővédnök pedig természetesen az űrkormánybiztos, Ferencz Orsolya. A rendezvénynek is Balatonfüred adott helyt. A szép, új, szinte a tópartra épült Kongresszusi Központ előcsarnokaiba települtek a kiállítók, a nagyteremben hangzottak el a nyitóbeszédek, az emeleti termekben pedig a tematikus szeánszok közös magyar űrdolgainkról. Valahogy így nézett ki mindez a helyszínen:

A fenti galériából kiemelnék két különösen komoly standot. A Műegyetem fejlesztő csapata BME Aerospace néven nemzetközi rakétás megmérettetéseken is bemutatja munkája eredményét; izgalmas dolog csak megnézni, végigsimítani is a szilárd üzemanyaggal működő Aether S-t:


A BME Aerospace Aether S nevű rakétája

9000 méter magasra repülő rakéta kibelezve

Hasonlóan látványos élőben találkozni egy olyan meteorológia ballonnal a StratoSpace standján, ami GoPro-kamerák előtt pózoló LEGO-figurákat, de ami ennél sokkal fontosabb, mindenféle légköri jelenségeket figyelő műszereket szokott a magasba emelni, szinte az űr határáig:


Meteorológiai ballon és az általa szállított, hungarocell-golyóba foglalt műszerek a Stratospace standján


Cukik a Repülés előtt eltávolítandó címkés csatlakozók a szondán

A bennem élő gonosz, cinikus kis rohadék pedig külön csoportba válogatta a rendezvény legabszurdabb műtárgyait és momentumait, tessék parancsolni:

A nap végén természetesen Farkas Bertalan és Kapu Tibor is megérkezik, de az eddigi összes és a reménybeli második magyar űrhajóst már nem vártam meg. Inkább siettem haza és megírtam ezt a tudósítást, hogy még gyorsan kikerülhessen a Rakétára, és az esti zárás előtt minél többen olvashassák: aki Balatonfüred környékén van és érdekli az űrkutatás, szerintünk nem fogja megbánni ha délután ötig még  kiszalad megnézni legalább a kiállításokat az előcsarnokban.

(Fotó: Rácz Tamás/Rakéta.hu)


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Testközelből élhetjük át az első sikeres kereskedelmi holdra szállást
Testközelből élhetjük át az első sikeres kereskedelmi holdra szállást
A Firefly Aerospace az első magáncég, aminek sikerült saját leszállóegységgel landolni a Holdon.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.