Sejtjeink azért öregszenek, mert a környezetünk és saját szervezetünk anyagcseréje károsítja őket, és ezek az ártalmak a korral felhalmozódnak. A testünk által termelt petesejtekből és spermiumokból mégis olyan csecsemők születnek, akik biológiailag fiatalabbak, mint a szüleik.
A biológusok arra a következtetésre jutottak, hogy azok a csíravonalak, a sejtek melyek a petéket és a spermiumokat létrehozzák és átadják a következő generációnak, immunisak az öregedéssel szemben. A legújabb kutatások azonban azt mutatták, hogy a csíravonalak nem csak hogy öregednek, de az öregedésük már akkor megkezdődik, amikor az embrió még az anyaméhben fejlődik, vagyis sokkal korábban, mint eddig gondoltuk.
”A kérdés tehát az: ha az öregedés korábban kezdődik, akkor valójában mikor kezdődik?"
"Az életkorral összefüggő károsodás a DNS-metilációs jelek szerkezetének változásával nyilvánul meg a sejtgenomokban. Ezek az „epigenetikus órák” megbízható korrelációt mutatnak a kronológiai korral, és felhasználhatók a sejtek és szövetek öregedésének nyomon követésére” - magyarázta Vadim Gladyshev, a bostoni Womens Hospital orvosa.
Gladyshev és munkatársai egérkísérletekben vizsgálták ezeket az epigenetikai változásokat a sejtekben és szövetekben az egerek fejlődésének korai szakaszában. Megállapították, hogy az öregedés mértéke akkor kezdett el csökkenni, amikor a korai embrió átalakult egy blasztocisztának nevezett „üreges gömbbé” (5-6 napos embrió), és a méhbe történő beültetés után érte el a legalacsonyabb értéket. Ezután a fejlődés előrehaladtával ismét gyorsulni kezdett.
A kutatók az emberi embriók adatait elemezve hasonló mintázatot találtak, bár a laboratóriumban 14 napon túli emberi embriók növesztésének etikai korlátozása miatt nem tudták tanulmányozni a fejlődés minden szakaszát.
Gladišev szerint ez a felfedezés leleplezett egy fiatalító mechanizmust, mely az öregedést olyan minimális szintre redukálja, melyen egy új élet elkezdődhet.
Az öregedés a felnőtt sejtekben is megfordítható, ha átprogramozzuk őket kevésbé érett sejtekké, melyeket pluripotens őssejteknek nevezünk. Ezek a sejtek ugyanakkor a folyamat során elveszítik speciális felnőttkori funkcióikat, így kevésbé hasznosak az életkorral összefüggő károsodások helyrehozásában. Gladišev azt reméli, hogy a további kutatások során szétválaszthatják majd ezt a két folyamatot.
”Ez a megfigyelés lenyűgöző, mivel egy lehetséges és természetes módon bekövetkező fiatalodásra utal, ami visszaállítja a csírasejtek biológiai idejét a fejlődés első napjaira” - summázta Juan Carlos Izpisúa Belmonte, a kaliforniai La Jolla Salk Intézet munkatársa. Az eredményeket a bioRxiv folyóiratban tették közzé.
(Forrás: NewScientist Kép: Unsplash, Wikipédia)