Az Európai Parlament január 30-án nagy többséggel, 582 igen, 40 nem és 37 tartózkodás mellett szavazta meg azt az indítványt, aminek értelmében az EU-ban forgalmazott telefonoknak egységes, USB-C típusú töltővel kell piacra kerülniük. Az Európai Tanácsnak ezután júliusig lesz rá ideje, hogy törvénybe foglalja az EP határozatát.
A döntés elsősorban az Apple-t érinti érzékenyen, akik a Lightning-csatlakozóval mindig is különutasnak számítottak, és korábban hevesen tiltakoztak is a javaslat ellen. Szerintük az EP döntése rengeteg fölösleges elektronikus hulladékot termel, rontja a felhasználói élményt és ellehetetleníti a jövőbeli innovációt.
Az érvelésük azért érdekes, mert az EP elsősorban éppen az elektronikus szemét megfékezése érdekében szavazott az egységes töltők mellett. A határozat magyarázatában kifejtik, hogy az EU-ban 2016-ban 12,3 millió tonna elektronikus hulladék termelődött, ami átlagban 16,6 kilogramm e-hulladékot jelent lakosonként (ebből 51 ezer tonnát tesznek ki csak a kidobott mobiltöltők). Az új szabálytól azt várják, hogy az embereknek nem kell minden telefonnal új töltőt is venniük, ezzel pedig jelentősen csökkenhet az e-szemét mértéke.
Az EU eddig is sokat tett az egységes töltők elterjedéséért. A 2009 júliusában aláírt "Harmonization of a charging capability of a common charger for mobile phones" (vagyis az egységes töltőről szóló) egyetértési megállapodásban a nagy gyártók, mint a Nokia, az Apple, a Samsung és még további hét cég önként vállalták, hogy egységesítik a töltési szabványokat. A megállapodás 2014-ben érvényét vesztette, de az EU-nak nagyjából így is sikerült elérnie a célját, hiszen a 2009-ben létező harminc (!) különböző töltési technológiából mára mindössze három maradt: az újfajta USB-C, az Apple Lightningja valamint a régebbi micro-USB 2.0.
A töltők egységesítéséről 2018-ban újabb megállapodást írtak alá, ebben viszont csak annyit kötöttek ki, hogy minden adapternek USB-C-kompatibilisnek kell lennie, így az Apple továbbra is használhatta a Lightning-portot az iPhone-okban, a többi gyártó pedig rakhatott régebbi típusú USB 2.0 csatlakozót a nem csúcskategóriás telefonokba.
A mostani határozat megszüntetné ezt az állapotot, de kérdés, hogy vajon milyen hatást ér el a gyakorlatban. A mai telefonok jelentős része például valamilyen gyorstöltő technológiával érkezik, amihez speciális adapterre van szükség, így ezeknél a telefonoknál legfeljebb a kábelt lehetne kispórolni a dobozból.
Szintén jó kérdés, hogy egyáltalán meddig lesz szükség effajta szabályozásra. Bár a Meizu első próbálkozásra nagyon elhasalt a port nélküli telefon ötletével, de tény, hogy az újabb csúcstelefonok már vezeték nélkül is elég gyorsan tölthetőek, és mivel ma már a nagyobb fájlok átvitelét is könnyebb a felhőn keresztül intézni, mint rákötni a telefont a gépünkre, így elképzelhető, hogy az USB-port napjai is hamarosan leáldoznak.
Az EP által elfogadott javaslat amúgy a vezeték nélküli töltés egységesítéséről is rendelkezik, ám ez a Qi-szabvány elterjedésével igazából már külön szabályozás nélkül is megvalósult, hiszen a Huaweitől az Apple-ig minden gyártó ezt a szabványt használja.
(Borítókép: Pxfuel)