Az első ilyen, hogy az akkumulátort első használatnál érdemes teljesen feltölteni, aztán teljesen lemeríteni. Jobban értesültek azt is tudják, hogy a 100% elérése után még hány óráig kell a töltőn hagyni a telefont, hogy a legtöbbet hozzuk ki az akkumulátorból. Nos, ebből a modern lítium-ion akkumulátorokra már semmi sem igaz. Bár a régebbi típusú akkumulátoroknál valóban létezik az úgynevezett memória effektus, ami miatt az akksit muszáj néha kalibrálni, ez a lítium-ion akksiknál annyira nem érvényes, hogy inkább akkor járunk jól, ha nem töltjük fel és nem is merítjük le teljesen.
Túltölteni és túlmeríteni az akksit amúgy nem is tudnánk, hiszen ha a töltés eléri a 100%-ot, a töltés automatikusan megszakad, a másik végletnél pedig a telefon még azelőtt kikapcsol, hogy teljesen kifogyna az akkumulátor. A Cnet szerint viszont ezeket a szélsőségeket még megközelíteni sem érdemes: ha igazán kíméletesen akarunk bánni az akkumulátorral, érdemes már 30%-os töltöttségnél töltőre dugni a mobilt, és 80% környékén levenni. A kettő más-más okra vezethető vissza. Míg az akkumulátor teljes feltöltése azért ártalmas, mert nagyjából 80% felett a magasabb feszültség már túlzott igénybevételnek teszi ki az akkumulátort, addig a lemerült akkumulátorban olyan kémiai folyamatok indulhatnak el, amik hosszútávon lerövidítik az akkumulátor üzemidejét.
Ebből következik, hogy a gyorstöltés semmivel sem ártalmasabb az akkumulátorra nézve, mint a sima töltés. Bár a 18, 25 vagy akár 45 wattos gyorstöltők jóval gyorsabban tudják feltölteni a telefonunkat, viszont az utolsó 10-20%-ra a töltés sebessége lényegesen visszaesik. Ezt a gyártók éppen azért csinálják, hogy a kritikus tartományban ne tegyék ki indokolatlan igénybevételnek az akksit.
(Fotó: Pixabay)