Az okosotthon eszközeinek gyorsan gyarapodó, nagy száma ellenére egyáltalán nem egyszerű kérdés, hogy hogyan szervezzük meg szerves együttműködésüket. Vannak természetesen kész megoldásokat szállító cégek, de most feltételezzük azt az esetet, hogy nem egy bonyolult, de kulcsrakész okosotthon rendszert veszünk, hanem magunk építjük fel nulláról, és gyarapítjuk az idők során újabb és újabb erre alkalmas eszközökkel.
Adódik a kezdeti lépés, választhatunk a számos piacon lévő hangvezérelt rendszerből, melyet éppen az ilyen csináld magad okosotthon-rendszerek bázisának, fundamentumának szántak a gyártók. Ezeket leegyszerűsítve intelligens hangszóróknak is szokták hívni, melyeknek megvan a saját intelligens hangvezérelt szolgáltatási háttere is, ilyen a Google Nest (Google asszisztens), az Amazon Echo (Alexa) vagy az Apple Homepod (Siri).
Ha az "agyat" kiválasztottuk, jöhet a millió periféria és kiegészítő, az intelligens izzók, termosztátok, zárak és kamerák, melyeket majd az említett agy vezérelhet nekünk.
A perifériák és a központi vezérlés közös koncepcionális jellemzője általában az, hogy feltételezik, hogy a háztartásban egyetlen ember birtokolja őket, és ő lesz az is, aki mindent beállít. Ez a megközelítés jelentősen megnehezítheti az olyan mindennapos emberi tevékenységeket, mint amikor valaki elköltözik az addig használt okosotthonból. Az otthont működtető berendezések beállításainak mélyén maradhatnak olyan kapcsolók vagy jogosultságok, melyek továbbra is hozzáférést biztosítanak a lámpákhoz vagy zárakhoz azoknak a személyeknek, akiknek már nem lenne szabad.
Természetesen az ilyenkor felmerülő problémára is van megoldás, noha időigényes és igényel némi precizitást, a célja pedig az összes intelligens-otthon eszköz szétválasztása.
Az első lépésben reseteljünk minden eszközt (állítsuk vissza a gyári beállításokat).
A Google Home vagy az Amazon Echo egyes verziói egy fizikailag is létező reset-gomb segítségével állíthatóak vissza a kicsomagolás utáni állapotba. Ezzel minden azóta elvégzett beállítás elveszik, és a tárolt adatok is, tehát legyünk rendkívül óvatosak, hiszen a saját adatainkat is törölhetjük.
Ha nem "hard resetelünk" (gyári visszaállítás) az okoseszközök összekapcsolva maradhatnak olyan személyes fiókokkal, melyek hangprofiljait eltárolták, egyedi beállítások maradhatnak rajtuk, fennmaradhat mások által irányított harmadik féltől származó szoftverek jogosultsága a vezérlésükre, vagy talán a legkisebb kényelmetlenséget említve: egyszerűen nem úgy működhetnek, ahogy a mi napi rutinunk szerint kényelmes lenne a számunkra.
Ha az adott készüléken nincs is hardveres reset-gomb, szoftveresen biztosan visszaállíthatóak a gyári beállítások. A "nagy reset" kitűnő alkalmat nyújt arra is, hogy a Google Home vagy az Amazon Alexa alkalmazásokat alaposan átnézve meggyőződjünk róla, hogy kizárólag a saját fiókunk kapcsolódik a szolgáltatásunkhoz.
A már említett harmadik féltől származó jogosított alkalmazások mellett érdemes az ugyanígy harmadik féltől származó szolgáltatások között is rendet tenni, és lemondani azokat, melyekre már nincs szükség, vagy esetleg a nevünkre venni/felmondani azokat, melyek nem a mi nevünkön futnak.
A végére maradt a legfontosabb szabály, ami régi ismerős, ha kicsit is fontos számunkra a digitális adataink biztonsága.
Ha mi költöztünk el, ha tőlünk költöztek el, mindenképpen módosítsuk az okosotthonban alkalmazott hozzáférési jelszavakat, lehetőleg mindet, és azonnal.
(Forrás: Wired Kép: Pixabay, Unsplash)