Az Operation Crossroads és a Baker Teszt, a legelső víz alatti atombomba kísérlet új felvételeken látható

2021 / 05 / 20 / Bobák Zsófia
Az Operation Crossroads és a Baker Teszt, a legelső víz alatti atombomba kísérlet új felvételeken látható
Az Operation Crossroads során kilencven hadihajót robbantottak fel atombombákkal a Bikini-atollnál, melyek közül a második bomba a víz alól indult. Glenn T. Seaborg, a plutónium felfedezője a világ első nukleáris katasztrófájának nevezte a Baker tesztet. A felvételeket Peter Kuran, a Robotzsaru effektmestere restaurálta.

Az Operation Crossroads nem a legelső atombomba teszt volt, melyet az Egyesült Államok levezényelt, de ez volt az első olyan alkalom, amelynek során kipróbálták, hogy mi történik, ha a víz alól indítják a robbantást. A program kivitelezéséhez összegyűjtöttek kilencven hadihajót, köztük olyan hajókat is, melyeket a második világháború alatt szereztek be az ellenséges erőktől, így három német és japán nemzetiségű jármű is bekerült a flottába, melyet a marshall-szigeteki Bikini-atollhoz irányítottak.

A műveletet William H.P. Blandy altengernagy vezette, de közel sem titokban: az eseményre meghívást kapott 42 000 vendég, köztük kongresszusi tagok és a sajtó képviselői is, még a Szovjetunióból és Kínából is érkeztek tudósítók a nagyszabású bemutatóra, akik mind a közelben horgonyzó százötven hajó fedélzetén lettek elszállásolva. A Bikini-atoll lakosait evakuálták a robbantás előtt a Rongerik-atollra, nagyjából 200 kilométerre a teszthelyszíntől, ahova azután hosszú ideig nem térhettek vissza az összesen (1958-ig) huszonhárom itt lefolytatott robbantás következményei miatt. A nézők viszont az eseményekhez sokkal közelebb kaptak helyet a jó kilátás érdekében, bár még ez is messzebb volt, mint a nevadai tesztek színterén: az atollnál körülbelül tizennyolc kilométernyire kellett eltávolodnia a közönségnek a hadihajóktól.

Az első bomba a levegőből érkezett 1946 július 1-jén. Az ABLE kódnevű szerkezetet, melyet informálisan Gildának neveztek el Rita Hayworth nagy bánatára, egy B-29-es gépből dobták ki, és sikerült öt hajót elsüllyesztenie, több másikat pedig megrongálnia, annak ellenére, hogy fél kilométerrel elhibázta a célpontot. A második bomba, BAKER volt azonban az igazi szenzáció, mivel ez volt az első nukleáris robbanószerkezet, amelyet a víz alatt robbantottak fel, hogy így tanulmányozzák a hatását, amelyet egészen addig még semmilyen módon nem tudtak felmérni. Ahogy az Atomic Heritage is írja, a jelenség olyannyira újnak számított, hogy később egy konferencia keretében kellett új terminusokat kitalálni a megfigyelések leírásához.

A BAKER robbantására július 25-én került sor. A 23 kilotonna erejű detonáció hatása egyszerre érte el az óceáni talapzatot és a felszínt: 9*600 méteres krátert vájt a talajba és két kilométer magasságba emelt többszázezer tonna vizet, majd radioaktív szökőárat indított a Bikini-atoll irányába. Ezzel ugyan nem cáfolt rá William Blandy-nek a tesz előtt tett kijelentésére, de így is nagy pusztítást vitt véghez. Az altábornagy ugyanis a művelet megkezdése előtt nyilvános levélben próbálta lehűteni a kedélyeket a Crossroads-al kapcsolatban, amelyek már gigantikus méretű katasztrófát vizionáltak a vízi atombomba miatt.

"A bomba nem fog láncreakciót indítani a vízben, gázzá alakítva az egészet, hogy az óceán összes hajója a fenékre süllyedjen. Nem fogja kirobbantani a tengerfenéket, hogy az összes víz lefolyjon a lyukon át. Nem fogja megsemmisíteni a gravitációt.

Nem egy atom-playboy vagyok, ahogy az egyik kritikus nevezett engem, aki azért robbantja fel ezeket a bombákat, hogy kielégítse a személyes szeszélyeit." - idézi a New Yorker Blandy közleményét. A BAKER, ha a gravitációt nem is írta felül, a hajóflottát viszont alaposan megrongálta, az őket beborító radioaktív hullámok olyan bevonatot hoztak létre rajtuk, amely lemoshatatlannak bizonyult. Emiatt a hajóra csak hetek múltán lehetett hosszabb ideig ott tartózkodó ellenőrző egységet küldeni, annak ellenére, hogy akkoriban a radioaktivitás veszélyének még könnyedén kitették a legénységet, ha éppen arra volt szükség.

Azonban ez a szokás éppen a Crossroads miatt kezdett megváltozni: a sugárzás káros hatása miatt Dr. Stafford Warren, a Manhattan projekt orvosi részlegének vezetője azt javasolta, hogy a művelet tervezett harmadik bombáját, CHARLIE-t ne vessék be, mivel helyrehozhatatlan károkat okozna a környéken. A BAKER utáni takarítást is azonnali hatállyal felfüggesztette, hogy megkímélje a tengerészek életét.

Az Operation Crossroads tehát a világ szeme előtt zajló, rendkívül jól dokumentált esemény volt, ezért eddig is sok forrásból lehetett hozzájutni a róla készült felvételekhez, beleértve dokumentumfilmeket és nyers felvételeket is, de most egy újabb, restaurált változat látott napvilágot, amelyet az egyik legsikeresebb effektmester, Peter Kuran készített. Kuran a karrierjét az eredeti Csillagok Háborúja széria animátoraként kezdte, majd megalapította a VCE (Visual Concept Entertainment) céget, mely többszáz hollywoodi mozi vizuális effekjeiért felelt, köztük az Addams Family, az Elemi Ösztön, a Men in Black, az X-Men 2, de legelsősorban a Robotzsaru látványvilágáért.

Kuran másik elfoglaltsága a filmkészítés mellett a nukleáris technológiáról szóló dokumentumok kutatása volt, így leforgatta a Trinity and Beyond-ot, majd még négy másik atombombákkal foglalkozó dokumentumfilmet is. Ezenfelül a régi, gyakran nézhetetlen minőségű felvételeket is restaurálja, majd a VCE leányvállalatán, az Atom Central-on keresztül jelenteti meg. Az Operation Crossroads-on való munkálatokat már 2014-ben megkezdte, ahogyan azt a Bulletin of the Atomic Scientists interjújában elmondta, de a videót csak most mutatta be az Atom Central videómegosztó platformján.

A hang nélküli felvételeken jól látszik az egész művelet, a hetedik perc után látható egy egyszerű animáció arról, hogy hogyan függesztették fel a BAKER-t a hadihajó aljára, és azt is bemutatják, hogy mennyire rongálódtak meg a hajók a detonáció után. Ami viszont ezeken a képsorokon sem látszik, az a hajón tartózkodó állatok, sertések, patkányok, kecskék és juhok sorsa, amelyek vagy a robbantás hatása miatt, vagy a későbbi radioaktív sugárzás következményeként, de mind életüket vesztették, mivel a kísérlet során, ahogy az más helyszíneken is szokás volt, az állatokon mérték fel az atombomba lehetséges testre gyakorolt hatását és rövidebb-hosszabb távú egészségügyi következményeit. Az ABLE tesztállatokra való hatását látva a Bulletin of the Atomic Scientists az alábbi értékelést fogalmazta meg annak idején: (ha bekövetkezne a víz alatti robbanás)

"csak szellemhajók maradnának, elhagyatottan sodródva az óceán végtelen vizein."

(Fotó: Wikimedia Commons, Flickr/Photograph Curator)

További cikkek a témában:

Oroszország legújabb fegyvere radioaktív szökőárral teszi lakhatatlanná a part menti városokat A Poseidon 2M39 torpedó a CNN-nek nyilatkozó szakértők szerint nagyon is valódi, és már aktívan tesztelik az északi sarkkörön.
Az atombomba aranykora Las Vegasban Még az apokalipszis is mulatságos, ha a világ szórakoztató központjából figyeli az ember. De aztán jön a kijózanodás.
A Cár-bomba semmi ehhez képest: a fegyver, amely kiirthatta volna az életet a Földön Nem ez a legnagyobb vagy a legerősebb nukleáris fegyver, ám a kobaltbomba mégis kiirthatta volna az életet a bolygón. Ám ha ilyen veszélyes, miért éppen az atomfegyverek ellen felszólaló Szilárd Leó hozakodott elő ennek a „Végítélet-gépnek” az ötletével? És tényleg nem gyártott soha senki ilyen bombát?


Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Az agyi szkennelés szerint kifejezetten kísérteties hatással van a síp az emberi agyra, ami a leginkább az uncanny valley jelenségre hasonlít.
422 millió éve kifejlődött sejtből készítettek egy állatot
422 millió éve kifejlődött sejtből készítettek egy állatot
Olyan sejtből nyerték ki a gént, amely ősibb, mint maga az állati élet a Földön.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.