Az USA AI-val felszerelt szuperkatonái

2024 / 10 / 27 / Felkai Ádám
Az USA AI-val felszerelt szuperkatonái
A mesterséges intelligencia az új “Vasember-páncél” az amerikai hadsereg számára.

Korábban a jövő “szuperkatonájának” a fókuszában elsősorban a különböző exoszkeletonokkal ötvözött páncélok álltak, amik nagyjából azt nyújtották volna (persze erősen butított formában), mint a Marvel mozikban Vasember páncélja. Ez volt a 2013-ban, egy afganisztáni, balul sikerült SEAL-missziót követően indított SOCOM Tactical Assault Light Operator Suit – vagy röviden TALOS, azonban a motoros egyenruha programját 2019 elején törölték. Jelenleg a következő generációs harci program pedig már a mesterséges intelligenciára koncentrál, amely a katonák valós idejű döntéshozatalát és helyzetfelismerését segítené – számol be róla az Interesting Engineering.

A mostani kezdeményezés gyökerei egyébként az említett TALOS-ig nyúlnak vissza. A TALOS célja tehát alapvetően olyan páncél fejlesztése volt, amely ellenáll a kézifegyverek tüzének, csökkenti a fáradtságot, és növeli a teljesítményt. A projekt a törlés után kisebb fejlesztésekben élt tovább – például folytatódott az “Aim Control Enhancer” (ACE) fejlesztése, amely megoldás célja, hogy kiszűrje a katona fegyvert tartó kezének mozdulataiból a nem kívánt elemeket, akárcsak egy kamera-stabilizátor:

Az amerikai hadsereg a Vasember-páncél célzóberendezését hasznosítaná Az Egyesült Államok hadserege egy olyan fegyvercső stabilizátort fejleszt következő generációs puskájukhoz, ami hatékonyan képes kiküszöbölni a nem szándékos, véletlen kézelmozdulást, remegést.

Ugyanígy a TALOS hamvaiból kelt életre a mostani cikk apropóját adó Hyper-Enabled Operator (HEO) program – csak ez már nem a páncélra, hanem az algoritmusokra helyezi a hangsúlyt.

A HEO célja, hogy a katonák azonnal elérhető, hasznos információkat kapjanak a csatatéren. Mint az Amerikai Egyesült Államok különleges műveleti parancsnoksága (Special Operations Command/SOCOM) szakemberei fogalmaznak:

“A megfelelő információ a megfelelő emberhez a megfelelő időben”

A HEO így alapvetően az úgynevezett kognitív dominanciát teremtené meg a harctéren.

Na de mit jelentenek ezek a hangzatos kifejezések? A mesterséges intelligencia a harci helyzetekben folyamatosan elemzi a környezeti adatokat, és támogatja a katonákat a gyors, pontos döntéshozatalban. Képzeljünk el egy mesterséges intelligenciával felszerelt katonát egy zsúfolt térségben, aki képes felismerni a potenciális fenyegetéseket és megkülönböztetni őket a civilektől a minták és viselkedések alapján, ami egyszerre növeli az operátor biztonságát és a küldetés sikerét.

A HEO alapja a John Boyd légierő-ezredes által kidolgozott “OODA hurok” (megfigyelés, tájékozódás, döntés és cselekvés), amely az azonnali és hatékony harctéri döntéshozatalt támogatja. A HEO ennek megfelelően a katonák OODA hurokban helyet kapott képességeit fejleszti: vagyis gyorsabb és pontosabb megfigyelés mellett fokozott reakciót és döntést tesz lehetővé.

A HEO képességeit számos modern technológia támogatja. A kifinomult érzékelők például olyan fontos adatokat rögzítenek, mint a környezeti jelek és biometrikus információk, míg egy valós idejű nyelvi fordítóeszköz, a VITA segít a katonáknak a különböző nyelvi helyzetekben való eligazodásban. Emellett a Beyond-Line-of-Sight (BLoS) kommunikáció biztosítja az összeköttetést még olyan körülmények között is, amikor mondjuk a műholdas hozzáférés csak korlátozottan áll rendelkezésre. A HEO alkalmazása a harci műveleteken túl hasznos az úgynevezett “szürke zónában” is – ez utóbbi a béke és a háború között elhelyezkedő, törékeny helyzetet jelenti, ahol a diszkréció kiemelten fontos. Ebben a környezetben a HEO lehetővé teszi a katonáknak, hogy hírszerzési adatokat gyűjtsenek és kapcsolatot építsenek ki a helyi lakossággal anélkül, hogy nyílt konfrontációra kerülne sor. Így tehát értékes eszköz a bonyolult, nem harci jellegű küldetések során is.

Habár a HEO talán könnyebben elérhető célnak tűnik, mint a TALOS páncél, azért ennek a fejlesztése sem egy sétagalopp. A rendszernek ugyanis könnyűnek kell lennie, hogy ne akadályozza az operátorokat az alapvető feladataik ellátásában. Egy másik szempont, hogy a technológia működtetése az operátorok figyelmét se terhelje túl. Az IE cikke ezen a ponton Robert A. Heinlein ismert regényét, a Starship Troopers-t idézi tanmeseként:

“Ha mindenféle kütyüvel megpakolod a sárban kúszó-mászó katonát, amit folyton figyelnie kell, egy sokkal egyszerűbben felszerelt alak – mondjuk egy kőbaltával – észrevétlenül odalopakodik, és lecsapja a fejét, miközben ő épp a műszereket próbálja leolvasni.”

(Kép: Pixabay/Sinousxl)


Egy egyszerű megoldás, amivel végre ténylegesen kihasználhatod azt a sávszélességet, amiért fizetsz
Egy egyszerű megoldás, amivel végre ténylegesen kihasználhatod azt a sávszélességet, amiért fizetsz
A legtöbb ember valószínűleg nem is tud róla, de a sávszélességnek, amiért komoly pénzeket fizetnek az internetszolgáltatójuknak, csupán egy részét használják ki. Most mutatunk egy olyan megoldást, amivel ez a probléma egyszer s mindenkorra megoldható.
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Szülő–gyermek kapcsolatra alapuló közös programokkal – például golf- és vitorlásversenyekkel – igyekszik előmozdítani a generációváltás kérdését a Raiffeisen Bank. Az intézmény az egyre szélesebb körű banki és befektetési megoldások mellett olyan eseményeket is szervez, amelyeken a fiatalabbak és az idősebbek egyaránt jól érzik magukat, érdeklődésük összeér. A jelenünkben „turbósodó” generációváltás tematikájáról kérdeztük Bálint Attilát, a Raiffeisen Bank privátbanki üzletágának a vezetőjét.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.