John Ratcliffe, az Egyesült Államok nemzeti hírszerzésének az igazgatója a Wall Street Journalban publikált egy véleménycikket, mely lényegében azt veszi sorra, hogy miért Kína jelenleg az USA-t fenyegető legnagyobb veszély. A cikk egy része szól arról, hogy Kína akár CRISPR technológiával, tehát génszerkesztéssel javítaná fel a katonáinak a képességeit.
A CRISPR/Cas rendszer a prokarióták (tehát a sejtmag nélküli egysejtűek) amolyan immunrendszere. „A Cas fehérjék a CRISPR-ek közötti helykitöltők alapján felismerik a baktériumsejtbe behatoló idegen nukleinsavakat (a DNS és az RNS egyaránt nukleinsavak), és darabokra vágják őket. Hasonló rendszer az eukariótákban (valódi sejtmaggal rendelkezők) is működik, ott RNS-interferenciának nevezik a jelenséget.” A laborokban pedig ezt a rendszert használják a DNS szerkesztésére: „a Cas9 enzim és a megfelelő RNS-szakasz sejtbe bevitelével, az enzim meghatározott helyen vágja el a sejt DNS-ét, amivel lehetővé válik a gének minden korábbinál pontosabb módosítása.”
Tavaly két amerikai kutató publikált egy írást, amely azt vette sorra, hogy Kína a biotechnológia miféle harci felhasználási lehetőségeit kutatja, ebben leírták azt is, hogy bizonyos jelek alapján az ázsiai ország génszerkesztéssel fokozná az emberi teljesítőképességet, amely kutatásokat talán a katonáikra is kiterjesztenének. A kutatók elismerték azonban, hogy a technológia jelen állása mellett ez csak egy jövőre vonatkozó lehetőség – számol be róla az NBC. Ebben a publikációban a kutatók kifejezetten a CRISPR génszerkesztési eljárásról írtak. Mint arról korábban írtunk, a CRISPR-technológia limitációi és veszélyei épp mostanában váltak nyilvánvalóvá, amikor a Francis Crick Intézet kísérletében a tervezett génmódosítások mellett egyáltalán nem szándékos génmódosulások is megjelentek a kísérletben részt vevő embriók felében.
Ratcliffe, aki egyébként korábban a Kongresszus republikánus, texasi delegáltja volt, a cikkében hírszerzési adatokra hivatkozva azt állítja, hogy Kína már a hadseregének tagjain végzett is kísérleteket, és Peking számára nincsenek etikai korlátok ezzel kapcsolatban. Az NBC beszámol arról is, hogy kínai katonai vezetők már korábban annak adtak hangot, hogy a biotechnológiának (egyéb új technológiák mellett) elképesztő hadi potenciálja van. Az NBC-nek nyilatkozó szakértő azonban jelenleg kevésbé tart attól, hogy milyen harctéri előnyt jelenthet ez a technológia, inkább amiatt aggódik, hogy a hasonló kísérletek milyen következményekkel járhatnak. Szerinte ugyanis a hasonló eljárások nem várt következményekkel járhatnak az élő szervezetek számára.
Az NBC megkereste a kínai kormány képviseletét is ezzel kapcsolatban, akik egyelőre nem kommentálták mindezt.
(Címlapkép/nyitókép: Pixabay)