A CNBC információi szerint az Egyesült Államok elhatározása régóta lógott a levegőben, tekintve, hogy a DJI (Da-Jiang Innovations) neve már 2017-ben felmerült a nem megbízható entitások között.
Azon a bizonyos tiltólistán már több tucat kínai cég neve szerepel, pár hete pedig újabb vállalatokkal, például a világhírű SMIC chipgyártóval gyarapodott.
A DJI sztorija ugyanakkor különösen kényes, mivel a cég drónjai számos információt összegyűjtenek repüléseik során, miközben folyamatosan fotózzák a környezetet. Sokan pedig attól tartanak, hogy a vállalat visszaél a megszerzett adatokkal. Az amerikai kormány egyébként már év elején kifejtette aggályait a DJI kapcsán, míg IT-s szakemberek azért kritizálták a céget, mert a drónokra kétes megítélésű feladatokat is rábíznak, ha a szükség éppen úgy hozza.
Wilbur Ross, kereskedelmi titkár szerint a DJI drónjai a kínai elnyomásban is szerepet játszanak, mivel Kína feltett szándéka mindenütt korlátlan felügyeletet gyakorolni, és ezáltal elnyomni állampolgárait egyebek mellett például a Hszincsiang-Ujgur Autonóm Tartományban. Az Amerikai Kereskedelmi Minisztérium hivatalos indoklása szerint a DJI
„széleskörű emberi jogi visszaéléseket eszközölt Kína-szerte, többek között csúcstechnológiai felügyelet biztosításával”.
Az ügyben a DJI-n kívül további három vállalat is érintett, így az AGCU Scientech, a China National Scientific Instruments and Materials (CSIMC), és a Kuang-Chi Group. Az USA szerint ezen vállalatok vezetősége különféle módon segítette a kínai kormányt az állampolgárok meghurcolásában, elnyomásában. Sőt mi több, a kereskedelmi minisztérium úgy látja, hogy a kétes szándékú cégek fejlesztései világszerte lehetőséget nyújtanak a lakosság elnyomására, ami ütközik az Egyesült Államok külpolitikai érdekeivel.
Döntésük előszelének tekinthetjük akár azt is, hogy az USA belügyminisztériuma korábban leszerelte a nyolcszáztíz kínai drónból álló flottáját, és úgy határozott, hogy a továbbiakban nem rendel belőlük többet. Emellett pedig az Egyesült Államok belbiztonsági felelősei figyelmeztették az amerikai cégeket, hogy a kínai drónok alkalmazása kockázatos lehet. Nehéz megmondani, hogy mindez pontosan hogyan befolyásolja majd a DJI jövőjét, ahol egyelőre nem kommentálták részletesebben az ügyet. Azt mindenesetre leszögezték, hogy szó nincs arról, hogy termékeiket örökre száműzni kellene az amerikai polcokról, ergo azok továbbra is kereskedelmi forgalomban maradnak az Egyesült Államokban. A vállalat kiemelte, hogy a jövőben is elkötelezett az iparág leginnovatívabb termékeinek fejlesztése mellett, amelyek meghatározzák cégük jövőjét, és a világ javát szolgálják. Mindez arra utal, hogy amennyire lehet, ignorálják az amerikaiak döntését, és inkább a jövőbe tekintenek.
Vért és kávét is rendelhetünk már drónos szállítással, ha a megfelelő helyen élünk
Egy egész drónhadsereg tűnt fel az antarktiszi jégtáblák felett
(Fotó: Pixabay)