A Framlab alapítójának elképzelése az utcák feletti üres területek kihasználását tenné lehetővé olyan moduláris elemekkel, amelyek a házakhoz rögzítve gyakorlatilag maguktól lebegnének. Tjeldflaat ehhez héliummal töltött, szénszálas cellákból felépülő modulokat képzelt el, amelyek egyszerre lennének rendkívül könnyűek, mégis merevek, a modularitásuknak köszönhetően pedig irodákat, boltokat vagy akár lakásokat is ki lehetne alakítani belőlük.
A norvég építész szerint a javaslata sokat lendíthetne a klímaváltozás elleni harcon, hiszen az így létrehozott új épületek a légkondicionálók használatát is visszaszoríthatnák némileg. A városokban a rengeteg beton és aszfalt kiválóan képes megkötni a hőt, ami akár több fokkal is megemelheti a hőmérsékletet. Ennek eredményeképpen a lakosok egyre több légkondicionálót használnak, amelyekhez az energia jellemzően még ma is fosszilis energiahordozókból származik, ezzel pedig az épületek hűtése közvetetten a klímaváltozás súlyosbodásához vezet. Az Oversky lebegő épületei viszont a borításuknak köszönhetően visszavernék az őket érő napfény nagy részét, ráadásul kellemes árnyékot is biztosítanának az alattuk lévő területeken. Tjeldflaat elképzelései szerint az épületek csak az utca egy része felett húzódnának végig, így nem zárnák el teljesen a természetes napfényt a városlakóktól.
Bár nem tudni, hogy az Oversky valaha is megvalósul-e, tervezője szerint maguk az épületek hagyományosabb környezetben is használhatóak lennének, így nem feltétlenül kell megvárni, amíg valamelyik város vezetése meglátja a fantáziát az utcák felett lebegő irodákban és boltokban. A Framlabnak emellett is van néhány extravagáns ötlete arra, hogyan lehetne élhetőbbé tenni a városokat: New Yorkba például már fához hasonlóan felépülő városi kertészetet és moduláris hajléktalanszállót is terveztek, de kétségkívül az Oversky az eddigi legfuturisztikusabb elképzelésük.
(Fast Company, Fotó: Framlab, Borítókép (illusztráció): Andreas Opitz/EyeEm/Getty Images)