A Nemzetközi Kísérleti Termonukleáris Reaktor építésének ideje az eredetileg, 2006-ban eltervezett 10 év (és 5 milliárd eurós költség) helyett jócskán kitolódott: a jelenlegi tervek szerint 2025-re fejeződhet be, amennyiben a francia felügyelő hatóságok zöld utat adnak a vákuumtartály összeszerelési munkálatainak folytatásához. A fánk alakú tokamak részét képező vákuumkamra kilenc szegmensét a struktúra végső helyéül szolgáló mélyedésben, az ITER szívében hegesztik össze, de ez a folyamat rendkívüli precizitást igényel, ezért a már elkészült egységek alapos vizsgálatára és a forrasztás kivitelezésének pontos terveire van szükség a projekt kezdete előtt: az ASN (l’Autorité de sûreté nucléaire) azonban nem csak emiatt, hanem más, a berendezés sugárzásvédelmével kapcsolatos kérdések tisztázása és az építmény alapjául szolgáló betontömb teherbíróképességének biztosítása érdekében is pontos jelentést igényelt az ITER program résztvevőitől.
Az első szegmens beemelésének folyamata viszont már megkezdődött és a hatalmas konstrukciót május közepén sikeresen átszállították a szerelőcsarnokból a leendő tokamak helyére. A művelet során sok esetben alig 4-5 centiméterre haladt el az egység a közelben lévő berendezésektől vagyis kis híján súrolta a falakat az ITER leírása szerint, de végül május 12-én elfoglalta majdnem-végleges pozícióját.
"Annak ellenére, hogy ez csak egy kilencede a tokamak tórusz alakú vákuumtartályának, a szektor modul mellett minden más eltörpül.
Nyolc hasonló műveletre, valamint a hegesztésre lesz szükség ahhoz, hogy a tórusz lezárulhasson." - írják az ITER közleményében.
A modul több egységből áll, egy vákuumtartály szegmensből, két D-alakú mágnestekercsből és hővédő panelekből, valamint ezekhez tartozó kiegészítő elemekből, az összsúlya a szerkezetnek így eléri az 1380 tonnát is. Az első három szegmens Dél-Koreában készült el, a most behelyezett 6-os számú egység már 2020 augusztusában megérkezett az ITER-be, a második, 7-es egységet pedig egy évvel később, 2021. augusztus 27-én szállították le.
(Fotó: ITER)