Befutott 2020 eddigi leglátványosabb űrfelvétele

2020 / 01 / 09 / Perei Dóra
Befutott 2020 eddigi leglátványosabb űrfelvétele
Páratlan szerencse érte a NASA negyvenéves asztronautáját, a Nemzetközi Űrállomásról (ISS) ugyanis rendkívüli látványt nyújtott az északi félgömb felé tartó meteorzápor.

Koch Twitter bejegyzését a CNN osztotta meg elsőként, melyen a Quadrantidák elnevezésű meteorraj látható a világűrből. A meteorraj kifejezés az üstökösökről vagy aszteroidákról leváló apró darabkákat jelöli; valahányszor bolygónk keresztezi a törmelékek útját, a szemcsék elégnek a légkörben, az eredmény pedig egy káprázatos meteorhullás. Ez látszik a jelenlegi felvételen is, a látványt pedig a zöld színben pompázó északi fény csak tovább fokozza.

Christina H Koch on Twitter

Can you see shooting starts from space? Turns out, yes! The first meteor shower of the decade and we were lucky enough to catch it from the @Space_Station along with the northern lights. This is a composite image of a few of the #quadrantids as they blazed into the atmosphere.

Érdekesség, hogy bár a Quadrantidákat a leglátványosabb meteorrajok között tartják számon, azokat mégsem ismerik túl sokan. Ennek oka alighanem januári felbukkanásuk, ami a földi éghajlat miatt nem éppen kedvező a meteormegfigyeléshez. Pedig 2020. január negyedikén a szerencsésebbek mintegy hat órán keresztül gyönyörködhettek bennük az égbolton. A Quadrantidák további különlegessége, hogy alapvetően elég halványak, ugyanakkor nem ritka, hogy látványos tűzgömbként bukkannak fel, majd égnek el.

Ami pedig Christina Kochot illeti, ő az a rekorder női asztronauta, akiről korábban mi is beszámoltunk, és aki elviekben idén februárban visszatér a Földre. Amennyiben missziója teljes idejét kitölti, megközelítheti az amerikai Scott Kelly rekordját, aki háromszáznegyven napot töltött az ISS fedélzetén.

(Fotó: Christina Koch-Twitter)


Műholdak figyelik a világot, de mit is látnak pontosan?
Műholdak figyelik a világot, de mit is látnak pontosan?
Éber szemek figyelik a világot az űrből a nap huszonnégy órájában. Az űrbeli sztrádák egyre jobban benépesülnek, és felmerülhet a kérdés, mennyire fejlett a mai műholdas technológia, és mit is látnak pontosan az űreszközök a magasból?
A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl –  7 módszer, amivel ellophatják az adatainkat az interneten
A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl – 7 módszer, amivel ellophatják az adatainkat az interneten
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.