A vádirat szerint az Egyesült Államokban 2019-ben 1475 "szellemfegyvert" foglaltak le, és ebből 1278-at a Polymer80 gyártott - írja a Gizmodo. Tavaly egyedül Los Angelesben legalább tizenhétszer hajtottak végre vagy kíséreltek meg gyilkosságot ilyen eszközökkel. A cég jelenleg is működő weboldalán az szerepel, hogy "innovatív fegyvereket és alkatrészeket" terveznek és gyártanak, amelyekkel a vásárlóik
"részt vehetnek az összeszerelés folyamatában és élnek a fegyverviselés jogával", ami "szórakoztató tanuláshoz és nagyobb büszkeséghez" vezet.
A Polymer80 több mint ötvenezer csomagot küldött szét az USÁ-ban, nem egyet elítélt bűnözőknek; ebből ezerötszáz "megveszed, összerakod, lősz" készlet volt. Az engedélyük arra vonatkozott, hogy össze nem szerelt tokokat árusítsanak, utóbbi termékükkel viszont az illetékes hatóság szerint valójában fegyvereket postáztak ki a vásárlóiknak - amit a törvények szerint nem tehetnek meg. A Polymer80 termékei és üzleti modellje európai szemmel még úgy is ijesztőek, hogy Amerikán kívülre nem szállítanak, és a céget legalább meg lehet találni és perbe lehet fogni.
A 3D-nyomtatott fegyverekkel viszont még nehezebb a helyzet.
A Slate cikke szerint tavaly márciusban osztották meg először online az FGC-9 nevű félautomata, otthon elkészíthető fegyver terveit. A név beszédes: az FGC a "fuck gun control" rövidítése; a tervező célja az volt, hogy egyetlen olyan alkatrészre se legyen hozzá szükség, amelyet az európai törvények tiltanak vagy szabályoznak. Az online közösségekben egy nagyjából százezer forintos nyomtatót ajánlanak hozzá, és újabb hetvenezer forint kell ahhoz, hogy a nem nyomtatható, viszont barkácsüzletekben beszerezhető kellékekhez hozzájusson, aki ilyet akar építeni. Az egész művelet tapasztaltaknak egy hetükbe kerül, de a Slate szerint bárki építhet magának egy FGC-9-et néhány hét alatt. Ez ugyan illegális az EU-ban, de a hatóságok már 2013-ban aggódtak az otthon elkészíthető fegyverek miatt. Valószínűleg most sem nyugodtabbak.
(Fotó: Timothy Dykes/Unsplash, Polymer80)