A bűnhálózat sikereresen csapta be az áldozatok családjait, akik azt hitték, hogy hivatalos úton ajánlották fel elhunyt szeretteik szerveit. A csoport 2017 és 2018 között 11 balesetben elhunyt áldozatból operált ki májat és vesét egy Anhuj tartományban működő kórházban – számol be róla a helyi média nyomán a BBC.
A transzplantációra felajánlott szerv egyébként „hiánycikk” az ázsiai országban, aminek két oka van. Egyrészt 2015-ben Kína leállította azt a sokat és széles körben kritizált eljárást, hogy erre a célra a kivégzett rabok szerveit használják fel. Azóta tehát átültethető szerv (legális módon) kizárólag felajánlásból érkezhet. Ugyanakkor arányosan elég kevés donorról beszélhetünk az országban, ahol egymillió főre 4,4 felajánlás jut, míg például Spanyolországban 49 felajánlás történik egymillió lakosra vetítve.
Mindeközben az országban körülbelül 300 000 embernek van szüksége átültethető szervekre, ami törvényszerűen járt a feketepiac megjelenésével. A BBC 2015-ben írt egy 21 éves férfiról, aki 7000 dollárért adta el az egyik veséjét, hogy a szerencsejáték tartozását kifizethesse. A férfi online talált rá a kereskedőkre, akik egy városon kívüli farmon, egy műtővé alakított helyiségben hajtották végre a beavatkozást. (Azt ugyanakkor a BBC is hozzáteszi, hogy a nekik nyilatkozó férfi állításának valóságtartalmát nem tudták leellenőrizni.)
A mostani eset ennyire nem krimibe illő, hiszen legalább nem élő áldozatokról van szó. A most letartoztatott bandában négyen magas rangú orvosok, és többen közülük transzplantációs klinikán dolgoztak. A páciensek (jellemzően autóbalesetek áldozatai vagy menthetetlen agykárosodást szenvedett betegek) hozzátartozóit az egyik tartományi kórház intenzív osztályának az osztályvezető főorvosa cserkészte be. A családtagok ki is töltöttek egy valódinak látszó, de hamis beleegyező nyilatkozatot. Ezt követően az elhunytat kitolták éjszaka a kórházból, majd egy mentőautónak álcázott, átalakított teherautóban az orvosok eltávolították a szükséges szerveket. A szervet ezután magánszemélyeknek adták el, vagy olyan kórházaknak, ahol akadtak orvosok, akik részt vettek ezekben a bűncselekményekben.
A társaság akkor bukott le, amikor az egyik áldozat fiának feltűnt, hogy valami nincs rendben a beleegyezési nyilatkozattal. Mikor az intenzíves vezetőfőorvost szembesítette ezzel a ténnyel, az rögtön nagyobb összeget ajánlott fel neki a hallgatásáért cserébe. Az elhunyt fia a pénzt nem fogadta el, hanem értesítette a hatóságokat. A szervkereskedőket júliusban el is ítélték.
(Címlapkép/nyitókép: Flickr/kirk's)