"Hozzunk mindkét párt által támogatott törvényeket, hogy erősítsük a monopóliumellenes fellépésünket, és meggátoljuk abban a nagy online platformokat, hogy tisztességtelen előnyhöz jussanak. (...) Itt az ideje a kétpárti törvényeknek, amelyekkel véget vetünk annak, hogy a Big Tech (a technológiai nagyvállalatok) adatokat gyűjt a gyerekekről és a tinédzserekről online; betiltjuk a gyerekekre célzott hirdetéseket; és szigorúbban korlátozzuk, ahogyan ezek a cégek személyes adatokat gyűjtenek mindannyiunkról". Joe Biden az amerikai elnökök szokásos évértékelőjén, a State of the Union-ön igen határozott szavakkal esett neki a technológiai szektor legnagyobb szereplőinek, persze konkrét vállalatok említése nélkül - idézi fel az eseményt a The Verge.
A demokrata Bidennek tehát két nagy problémája van ezekkel a cégekkel: túl nagyra nőttek és nem bánnak tisztességesen a rájuk bízott adatokkal. És ebben javarészt a republikánusok is egyetértenek vele.
A Wired beszámolója ugyanis kiemeli: utóbbi párt képviselői bekiabálásokkal, fújolással fogadták az elnök több gondolatát, ám amikor azt mondta, hogy "végre felelősségre kell vonnunk a közösségi média vállalatokat, mert haszonért kísérleteznek a gyerekeinkkel", még a republikánus házelnök is állva tapsolt. A platformokkal szemben megfogalmazott kifogások közül a gyermekvédelmet a legtöbb helyi politikus támogatja. Folyamatosan születnek törvényjavaslatok, például a kiskorúak online regisztrációjának megnehezítéséről, de előfordult, hogy egy képviselő a végtelen görgetés ellen szeretett volna jogszabályt alkotni. Igaz, törvényi erőre egy ilyen javaslat sem emelkedett.
Ezen felül a demokraták jellemzően az adatgyűjtési gyakorlatok körüli hiányosságokra fókuszálnak, míg a republikánusok a vélt vagy valós politikai cenzúra ellen üzentek hadat. A monopóliumokkal kapcsolatos aggályok már sokkal megosztóbbak: "A hangulat ugyan megvan, de nehezen tudjuk rávenni a republikánusokat, hogy támogassák a törvényjavaslatokat ezen a téren" - fogalmazott Brian Schatz, Hawaii egyik szenátora. Amerikai elnök egyébként évértékelőn legutóbb 1979-ben ejtette ki az "antitröszt" szót, Joe Biden több mint negyvenéves csendet tört meg a kérdésben.
Gyakran felmerül, hogy míg a globális technológiai nagyvállalatok java amerikai, mégis az Európai Unió szabályozza szigorúbban azokat, gondoljunk csak a digitális piacokat és szolgáltatásokat szűkebb keretek közé szorító csomagokra, de akár a Google-t, az Amazont vagy a Metát sújtó büntetésekre. Kérdés, hogy a megosztott, vagyis nem tisztán a demokraták által irányított amerikai Kongresszusban képesek lesznek-e ehhez hasonló törvényeket hozni, vagy megmaradnak a vezérigazgatók bizottságok elé citálásánál, és az el nem fogadott törvényjavaslatoknál.
(Borítókép: Jonathan Newton/The Washington Post via Getty Images)