Biomimetikus gépek ehetik meg az óceánokban halmozódó hulladékot

2022 / 10 / 25 / Bobák Zsófia
Biomimetikus gépek ehetik meg az óceánokban halmozódó hulladékot
Az élőlényeket utánzó robotok felszippantják az emberiség által termelt szemetet és hozzájárulhatnak a mikroműanyag-szennyezés csökkentéséhez.

Az élőlények által inspirált vagy azokat amennyire lehet, pontosan utánzó mesterséges szerkezetek ideális megoldást nyújthatnak a természetben való alkalmazások területén, mivel organikusabb módon lehet őket adaptálni a feladatvégzés helyszínéhez és a mérnökök számára is könnyebbséget jelent a tervezésük, amihez modellként szolgálnak az élő biológiai struktúrák. Logikus elképzelésnek tűnik, hogy a szintetikus és a természetes lények találkozását a természethez való alkalmazkodás határozza meg és ne fordítva: így a robotok jelenléte kevésbé zavaró hatású és a hatékonyságuk is növelhető.

Ez akár a humanoidok tervezésében is szerepet játszhat: sok cég éppen azért fejleszt bonyolult és nehezen megépíthető emberszerű robotokat az egyszerűbb változatok helyett, hogy a társas, emberközeli alkalmazások során jobban belesimuljanak a környezetükbe. Az állatok testfelépítésének és viselkedésének utánzása is hasonló célokból lehet megfelelő választás a gépek kialakítása során, így a robot leendő működési területe eleve meghatározza a szerkezeti sajátosságokat is. Ez volt a célja a Természetes Robotikai Verseny megrendezésének is, amelyen olyan gépek tervezését várták a rendezők, amelyek a biomimetika elvei alapján lettek kifejlesztve.

A verseny győztese, a Robo-Hal, ezt az irányt képviseli és a robotnak fontos feladatot szán a tervezője a jövőben: abban segíthet, hogy valamivel csökkenjen az óceánok mikroműanyag szennyezetsege és hozzájáruljon a tisztább környezet fenntartásához. Maga a műanyagszűrő hal persze nem tudja egyedül felvenni a versenyt a hatalmas mennyiségű hulladék folyamatos újratermelődésével, de kiegészítő megoldást jelenthet a sokkal nagyobb szabású projektek mellett a küzdelemben. A robot előnye, hogy egészen egyszerűen gyártható, a tervező által közzétett dizájntervek alapján bárki létrehozhat és munkába állíthat egyet egy 3D nyomtató segítségével. A mesterséges hal hasonlóan működik, mint a valódi társai: az előrehaladást a farokrész oldalirányú mozgása biztosítja (mindkét oldalon egy-egy motor található), a kopoltyúin átáramló vizet pedig megszűri és a fennakadó mikroműanyagot hálós anyagba gyűjti.

A verseny szervezőinek leírása szerint a műanyagszennyezéssel való harcban minden kis segítség számíthat, mivel a probléma mértéke egyre nagyobb és nagyobb évről évre: korábbi számítások szerint az óceánok plasztiktól való megtisztítását célzó Ocean Cleanup projektjének egészen 2150-ig kéne folyamatosan futnia ahhoz, hogy az óceánokban található (és időközben bekerülő) műanyag mennyiségének kevesebb, mint egy százalékát eltávolítsák. Igaz, hogy a számításokat a pilot program adatai alapján készítették el, a szervezet pedig a fejlesztések révén sokkal ambiciózusabb célok elérését tervezi: a projektük során 2040-re az óceánokban található műanyag 90%-át szeretnék eltávolítani.

(Fotó: University of Surrey, Getty Images /Anton Petrus)

Látványos animáción nézhetjük meg, hogyan fogják megtisztítani az óceánt a rengeteg szeméttől A The Ocean Cleanup célja, hogy felszámolják a csendes óceáni nagy szemétszigetet, amelyhez most egy új eszközt is építettek: a System 003 nevű rendszer 2500 méter hosszan és négyméteres mélységig képes összegyűjteni minden szemetet, így mindössze tíz darab elég lehet belőle a százezer tonnányi hulladék kihalászásához.


Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Az agyi szkennelés szerint kifejezetten kísérteties hatással van a síp az emberi agyra, ami a leginkább az uncanny valley jelenségre hasonlít.
422 millió éve kifejlődött sejtből készítettek egy állatot
422 millió éve kifejlődött sejtből készítettek egy állatot
Olyan sejtből nyerték ki a gént, amely ősibb, mint maga az állati élet a Földön.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.