"Komoly egyenlőtlenségek" jelentek meg a félvezetők kínálata és kereslete közt a Samsung egyik vezetője szerint - számolt be a Bloomberg. A koreai cég befektetőinek tartott eseményen Koh Dong Jin, a világ legnagyobb elektronikai vállalatának társ-vezérigazgatója azt mondta, hogy a kialakult helyzet miatt lehet, hogy idén a Galaxy Note sorozatuk aktuális darabjai sem tudnak a szokott időben megjelenni - bár fontos kiemelni, hogy míg korábban a Note-ok voltak a cég legnagyobb, legerősebb, digitális tollal használható készülékei, mára az S sorozat darabjai gyakorlatilag utolérték azokat teljesítményben.
A Samsunghoz hasonlóan a tajvani TSMC is problémákba ütközött amiatt, hogy nem tudják elég gyorsan gyártani a számítástechnika alapvető elemeit. Ez a két cég készíti például a Qualcomm tervezte Snapdragon chipeket is, amelyek az Apple készülékein kívül gyakorlatilag minden okostelefonban megtalálhatóak. A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy a Samsung texasi gyára, amelyben saját használatra és másoknak is gyártanak chipeket, leállt az államot sújtó viharok miatt, és a termelés azóta sem állt teljesen helyre. Szakértői becslések szerint így annyival kevesebb lesz a Qualcomm 5G chip, hogy az a teljes okostelefon-gyártást is öt százalékkal visszavetheti 2021 második negyedévében.
Az Ars Technica már február végén arról írt, hogy az USA elnöke aggódik az amerikai cégek ellátási láncainak gyenge pontjai miatt. Ugyan amerikai vállalatoké a chippiac java, a gyártás közel nyolcvan százaléka mégis Ázsiában történik. Ez pedig nem csak az okostelefonok miatt jelent kockázatot: több autógyárnak is le kellett állnia, de a számítógépek grafikus kártyáira vagy a PlayStationökre és Xboxokra is példátlanul sokat kell várni. A Bloomberg cikkében egy szakértő azt nyilatkozza, hogy a telefonok után a számítógépek, majd a tévék lesznek azok, amelyeknél megnyúlik a várakozási idő a kijelzők integrált áramköreinek hiánya miatt. Így a gyártók kevesebb profitra, a fogyasztók pedig hosszabb távon magasabb árakra számíthatnak.
(Borítókép: Laura Ockel/Unsplash)