Csúszhatnak a telefonok, drágulhatnak a tévék a chiphiány miatt

2021 / 03 / 18 / Pőcze Balázs
Csúszhatnak a telefonok, drágulhatnak a tévék a chiphiány miatt
A chipgyártók nehezen tudják tartani a lépést a világjárvány miatt megváltozott fogyasztói szokásokkal. Most a Samsung jelentette be, hogy a következő negyedévben nehézségekre számít a gyártási kapacitásai miatt, még az egykori zászlóshajójuk, a Galaxy Note sorozat idei szériájának premierje is veszélybe került.

"Komoly egyenlőtlenségek" jelentek meg a félvezetők kínálata és kereslete közt a Samsung egyik vezetője szerint - számolt be a Bloomberg. A koreai cég befektetőinek tartott eseményen Koh Dong Jin, a világ legnagyobb elektronikai vállalatának társ-vezérigazgatója azt mondta, hogy a kialakult helyzet miatt lehet, hogy idén a Galaxy Note sorozatuk aktuális darabjai sem tudnak a szokott időben megjelenni - bár fontos kiemelni, hogy míg korábban a Note-ok voltak a cég legnagyobb, legerősebb, digitális tollal használható készülékei, mára az S sorozat darabjai gyakorlatilag utolérték azokat teljesítményben.

A Samsunghoz hasonlóan a tajvani TSMC is problémákba ütközött amiatt, hogy nem tudják elég gyorsan gyártani a számítástechnika alapvető elemeit. Ez a két cég készíti például a Qualcomm tervezte Snapdragon chipeket is, amelyek az Apple készülékein kívül gyakorlatilag minden okostelefonban megtalálhatóak. A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy a Samsung texasi gyára, amelyben saját használatra és másoknak is gyártanak chipeket, leállt az államot sújtó viharok miatt, és a termelés azóta sem állt teljesen helyre. Szakértői becslések szerint így annyival kevesebb lesz a Qualcomm 5G chip, hogy az a teljes okostelefon-gyártást is öt százalékkal visszavetheti 2021 második negyedévében.

Biden elnököt is aggasztja a helyzet

Az Ars Technica már február végén arról írt, hogy az USA elnöke aggódik az amerikai cégek ellátási láncainak gyenge pontjai miatt. Ugyan amerikai vállalatoké a chippiac java, a gyártás közel nyolcvan százaléka mégis Ázsiában történik. Ez pedig nem csak az okostelefonok miatt jelent kockázatot: több autógyárnak is le kellett állnia, de a számítógépek grafikus kártyáira vagy a PlayStationökre és Xboxokra is példátlanul sokat kell várni. A Bloomberg cikkében egy szakértő azt nyilatkozza, hogy a telefonok után a számítógépek, majd a tévék lesznek azok, amelyeknél megnyúlik a várakozási idő a kijelzők integrált áramköreinek hiánya miatt. Így a gyártók kevesebb profitra, a fogyasztók pedig hosszabb távon magasabb árakra számíthatnak.

(Borítókép: Laura Ockel/Unsplash)

További cikkek a témában:

Biden „agresszív lépésekkel” vetne véget annak, hogy nincs PS5 és leálltak az autógyárak A félvezetők globális hiánya rengeteg keservvel jár, például ez az oka az új generációs konzolok hiányának, de jelentős fennakadásokat okoz az autógyártásban is – a Biden-adminisztráció lépni fog az ügyben.

Ez lehet idén a legnépszerűbb okostelefon az iPhone-ok után A Samsung szerdán két új telefont mutatott be: az A52 és az A72 modellek 130 és 175 ezer forint közötti áron kerülnek boltokba, az előbbinek pedig igen jó esélye van rá, hogy a legnépszerűbb androidos telefon legyen az idén.

Letámadja a mobilpiacot 2021-ben a Samsung A Samsung a szokottnál jó másfél hónappal korábban, január közepén bemutatta az új S-szériás telefonjait, amik a Note halálhíréről szóló pletykákat is megerősíteni látszanak.


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.