Az elmúlt két hétben beszámoltunk a Rakétán a TikTokon megosztott, döbbenetesen élethű Tom Cruise videókról, és az elhunyt rokonok fotóit életre keltő DeepNostalgia alkalmazásról is; hiába hallani egy-két éve egyre több helyről, hogy a mesterséges intelligenciával feljavított kamutartalmak mennyire veszélyesek, úgy tűnhetett, hogy a deepfake technológia még mindig inkább az ártalmatlan kísérletezés fázisában van. Most viszont egy olyan hír jelent meg a Gizmodón, amit mintha a jelenség leghangosabb kritikusai találtak volna ki.
A Philadelphia Inquirer tudomására jutott ugyanis, hogy egy ötvenéves édesanya a közösségi médiában megtalált profilképek segítségével legalább három pompomlányról készített olyan hamis képeket és videókat, amelyekben a fiatal nők meztelenül, valamint alkohol és kábítószer fogyasztása közben láthatóak. Ezeket aztán névtelenül elküldte nekik és a csapatuk edzőinek, amiért most zaklatással, illetve kiskorú sérelmére elkövetett cyberzaklatással vádolják.
Az elkészült felvételeket természetesen nem osztotta meg a lap, de az elképesztő Tom Cruise videók alkotója, Chris Ume gondolataiból kiindulva szerencsére nem sikerülhettek igazán megtévesztőre, bár ettől még ugyanannyira felháborítóak és jogsértőek. A speciális effektusokat készítő szakember a The Verge-nek saját videóival kapcsolatban kiemelte, hogy a deepfake technológia használatát nem szabad egy gomb megnyomásaként elképzelni. Az ő Cruise-videói is hetekig készültek, a deepfake-eszközök mellett hagyományos vágó- és szerkesztőprogramokkal. Ráadásul a technológiai és médiavállalatok is dolgoznak azon, hogy az ilyen tartalmakat automatikusan felismerjék és megjelöljék a rendszereik. A Microsoftnál és a Facebooknál is kiemelten kezelik a területet.
Vagyis ott még nem tartunk, hogy a philadelphiai családanya egy gombnyomással valóban hihető "felvételeket" tudjon készíteni a lánya csapattársairól, és remélhetőleg mire eljutunk odáig, a rendszerek rögtön felismerik az ilyen tartalmakat - hátha ez elveszi majd az elkövetők kedvét.