Az egyiptomi múmiák, mint a leggondosabban tartósított és rengeteg korabeli tárggyal körbevett relikviái a múltnak, a megfelelő technológia mellett rengeteget tudnak mesélni a Nílus menti, mára letűnt birodalomról. Korábban például mi is megírtuk, hogy Szekenenré Ta-aa fáraó múmiájának a vizsgálata miként erősítette meg, hogy a szerencsétlenül járt uralkodóval egy szabályos gyilkossági rituálé keretében végeztek. Nemrég pedig egy másik fáraó, I. Amenhotep (uralkodói nevén Dzseszerkaré) földi maradványait vizsgálták meg komputertomográfiával (CT).
A két fent említett uralkodó egyébként nem is élt egymástól olyan távol az időben: Szekenenré a XVII. dinasztia utolsó előtti fáraója volt, és a hükszoszokkal vívott háborúban esett el. Ehhez hasonló, erőszakos halál érte utol Szekenenré fiát, a dinasztia utolsó uralkodóját, Kamoszét is, majd a harcok a következő, XVIII. dinasztiát megalapító I. Jahmesz fáraó uralkodása alatt zárultak le végleg. A jelen CT-vizsgálatban érintett I. Amenhotep pedig a hükszoszokat kiűző Jahmesz fia, és így a XVIII. dinasztia második fáraója volt, aki nagyjából i. e. 1525 – i. e. 1504 közt uralkodott.
Mint azt a NewScientist leírja, Amenhotep fáraó múmiája az egyike azon királyi múmiáknak, melyeket még nem bontottak ki – a gyerekként a trónra kerül fáraó holtteste zavartalanul pihen szinte kifogástalan állapotú pólyáiban, arca előtt egy díszes maszkkal a szarkofágjában. A fáraó múmiája olyan épen maradt fenn, hogy azt még az ilyen szempontból kevésbé szentimentális 19. századi felfedezők sem bolygatták meg. Manapság szerencsére a lelet vizsgálata fizikai károk okozása nélkül is megvalósítható, e célt is szolgálta a mostani CT vizsgálat, amely szemben a korábbi röntgenvizsgálatokkal több száz nagy felbontású felvételt készített – amelyek alapján az egykori uralkodó csontváza és lágy szövetei is tanulmányozhatóakká váltak. Így a mostani vizsgálat több adatot is megőrístett vagy ismertté tett a kutatók számára: a csontváz alapján például a fáraó 35 évesen hunyt el és 168,5 cm magas volt.
Azonban fény derült egy másik titokra is: azt már korábban is tudták, hogy a fáraót újrabalzsamozták 300 évvel az eredeti temetést követően vélhetően azért, mert sírrablók törtek be a sírba. Több történész pedig feltételezte, hogy a művelet során a papok elcsentek néhány ékszert a testről és a pólyákról. A CT alapján viszont erről szó sem volt, sőt a papok rendkívüli gonddal végezték az újrabalzsamozást, ennek köszönhető az is, hogy a fiatal fáraó múmiája ilyen lenyűgöző épségben maradt fenn.
(Fotók: frontiers in Medicine, CC BY 4.0)