Dinoszauruszok Skóciában

2020 / 03 / 12 / Felkai Ádám
Dinoszauruszok Skóciában
Skócia egykor, jóval a skótszoknya elterjedése előtt valóságos Jurassic Park volt – 170 millió éve hihetetlenül változatos élővilágot lehetett arrafelé találni.

Paleontológusok a skót Skye-on (a Hebridák szigetcsoport egyik szigete) nagyjából 50 dinoszaurusz lábnyomát fedezték fel. Ezek közt akadt olyan is, amely a Stegosauruséval egyezik meg. A felfedezés bizonyíték arra nézvést, hogy egykor mennyire változatos, fajgazdag élet virágzott a térségben.

A jura kori Skócia sokkal párásabb volt olyan szubtrópusi klímával, amely ma például Spanyolországra jellemző. Ekkoriban dinoszauruszok járták a vidéket, és lábnyomuk fosszíliái akár napjainkig fennmaradhattak. Manapság pedig ezek a fosszíliák újra felbukkannak, mivel az egykori folyók által hasított sziklák lassanként erodálódnak.


Stegosaurus stenops rekonstruált csontváza

A felfedezés azért fontos, mert a közép jura időszakból (164-174 millió évvel korábban) nagyon kevés fosszília maradt fent. Pedig az élővilág szempontjából ez egy kritikus időszak volt: ekkor jelentek meg az első madarak, a legkorábbi Tyrannosaurusok és a Stegosarusok is. Sőt ez volt a hatalmas, hosszú nyakú és farkú Sauropodok fénykora.

A mostani kutatásban az Edinburgh-i Egyetem munkatársai vettek részt, akik az eredményeiket most publikálták. Eszerint két új dinoszaurusz csapást is találtak, ami összesen 50 lábnyomot jelent. A felfedezés helyszíne a Brother's Point, ahol már korábban is bukkantak elő hasonló leletek.

A lábnyomok közül a kutatók szerint a legérdekesebb az, ami a Deltapodus alkatú dinókhoz köthető. A kutatók nem szeretnének rögtön fajt megnevezni, ezért egyelőre csak erről a szélesebb kategóriáról beszélnek, de a Deltapodus alkatú dinoszauruszok közé tartoznak a Stegosaurusok is.

 


Vízesés Skye-on (Rha folyó)

Egyébként ez az első Deltapodus, amelynek nyomát a szigeten megtalálták, és ez a fosszília a legöregebb, amely megőrizte egy ilyen állat lábnyomát. Ezek szerint tehát Skye-on Stegosaurosok is előfordultak a középső jura időszakban. Ezek az állatok amúgy éppen ekkor – 170 millió éve – élték a fénykoruk, és csak nagyon kevés lelőhely akad a világon, ahol hozzájuk kötődő fosszíliákat lehet találni.

A kutatás vezetője szerint Skye ekkoriban valóságos Jurassic Park volt, ahol a legkülönbözőbb méretű és fajtájú dinoszauruszok járkáltak.

(Kép: Wikipedia)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.