Az emberiség egyre több adatot állít elő, ezzel együtt egyre több energiát és helyet fordít arra, hogy a létrejövő információkat tárolja és felhasználja. Ez ideig-óráig még fenntartható, de az adatközpontok már most a bolygó áramfogyasztásának a másfél százalékát emésztik fel, miközben a helyigényük sem csekély. Ráadásul a merevlemezek, a flash-meghajtók, de még a mágnesszalagok is csak évekig-évtizedekig használhatóak, egy idő után elkezdik elveszíteni a rajtuk tárolt információkat. Hosszú ideje hallani arról, hogy a bináris, elektronikus technológiák helyett a DNS-alapú megoldások lényegesen biztonságosabbak és takarékosabbak lehetnek. Tovább bírja az adathordozó, a tárolás egyáltalán nem fogyaszt energiát, ráadásul
egyetlen grammnyi DNS-ben harminchatmillió példányban elférne egy mozifilm.
A Wiredön olvasható cikk szerint egy-egy ilyen kísérlet után a Biomemory nevű francia startup gondolt egy nagyot, és piacra dobott egy magánembereknek szánt, DNS-alapú tárolást lehetővé tevő kütyüt. A hitelkártyára emlékeztető, ezüstös Biomemory mindössze egy kilobájtnyi információt, azaz körülbelül ezer karaktert tud rögzíteni, amihez arányaiban horrorisztikus, ezerdolláros ár társul. Aki mégis megrendel egy ilyen kártyát, annak a Biomemory weboldalán kell megadnia a szöveget, amit tárolni szeretne. Ezt a cégnél bináris kódból AGCT (adenin, guanin, citozin, timin) formátumú genetikai kóddá alakítják, majd a DNS-részletet nyolc óra alatt létrehozzák és kiszárítják, végül két kártyába rejtik, oxigéntől elzárva. A két kártyára azért van szükség, mert az egyiket visszaküldhetjük a cégnek, akik DNS-szekvenálás segítségével visszafejtik az üzenetet, majd a weben keresztül átadják nekünk.
Mindez persze egyelőre egy izgalmas, ám igencsak drága játék, de a Wirednek nyilatkozó szakemberek szerint utat mutathat az olyan felhasználási esetek felé, amikor hatalmas mennyiségű, de csak rendkívül ritkán használt adatokat kell tárolnia cégeknek, szervezeteknek.
(Fotó: Biomemory)