"Megszámoltuk, és havonta ezer alkalommal, de néha sokkal többször szedünk össze kutyapiszkot, csak a belvárosban. Ez így nem mehet tovább" - fakadt ki a Guardian szerint Robert Ménard polgármester. "Elegem van ebből. Az államnak semmi baja a javaslatunkkal, és ugyanazt gondolja, mint mi. Ezt meg kell tenni, nem csak Béziers-ben. Meg kell büntetnünk az embereket, hogy megfelelően viselkedjenek." - tette hozzá. A politikus, aki a sajtószabadságért küzdő Riporterek határok nélkül egyik alapítója, valamint volt főtitkára, és szélsőjobboldali jelöltként lett polgármester, kiemelte, hogy azokkal, akik nem a városban laknak, elnézőbbek lesznek, mert "nem a külföldiek, hanem a kutyájuk után nem feltakarító helyiek" okozzák a problémát.
A cikk szerint a kutyatulajdonosoknak el kell vinniük az állatukat az állatorvoshoz, vagy ingyenes nyálmintavevő készletet kell kérniük. A mintát egy laborban kielemzik, majd az alapján egy okmányt állítanak ki. Aki enélkül sétáltat kutyát, harmincnyolc eurós bírságra számíthat. Az utcát takarítók mostantól mintát fognak venni az összeszedett piszokból, amelyeknek a genetikai információit a rendőrség összeveti a nemzeti állatnyilvántartással, és ha megtalálják a tulajdonost, százhuszonkét eurós büntetést szabnak ki rá. A próbaüzem, ami 2025-ig fog tartani, legalább ötvenezer euróba kerül, hiszen ennyit kért arra a polgármester 2016-ban, ám akkor egy helyi bíróság a személyes szabadságjogokra hivatkozva elutasította a javaslatát.
A Guardian szerint 2015-ben az Egyesült Királyságban már tervbe vettek egy hasonló akciót, míg a Gizmodo arról ír, hogy az USA-ban egy PooPrints nevű szolgáltatás végzi ezt a szolgáltatást, javarészt luxusapartman-komplexumok területén.
(Borítókép: Wodicka/ullstein bild via Getty Images)