A rejtélyes sárga objektumot a NOAA expedíciója fedezte fel véletlenül, és egy távirányítós járművel a fedélzetre is szállították. Az objektum beindította az emberek fantáziáját, több sajtótermék például “aranytojáshoz” hasonlította a leletet. Az előzetes vizsgálatok alapján, amit egy nem teljes értékű laborban végeztek a hajó fedélzetén, az egyértelmű, hogy bármi is ez, biológiai eredetű, azonban ennél többet egyelőre nem lehet erről az objektumról kijelenteni.
Az “aranytojás” így a kutatók szerint csak egy újabb emlékeztető arról, hogy milyen keveset tudunk az óceánok mélységes mélyéről.
2023. augusztus 30-án, miközben távvezérelt járművekkel merültek az Alaszkai-öbölben, a NOAA Okeanos Explorer hajó expedíciós személyzete zavarba ejtő látványra bukkant. A körülbelül 3300 méteres mélységben egy sziklás kiemelkedésen ráakadtak egy fura tárgyra, amit merülést dokumentáló egyik videós először “sárga kalapnak” hívott.
Az biztos, hogy egyből szemet szúrt a fehér szivacsok közepette ez a sima, arany, némileg valóban tojásdad, valamivel több mint 10 centiméter átmérőjű objektum, amely szorosan egy sziklához tapadt. A tárgy tapadási pontja közelében egy kis lyuk vagy szakadás a tárgy külsejéhez hasonló, aranysárga belső teret tárt fel. Ahogy a kamerák közelítettek, a látvány a tudósokat is megdöbbentette: az első ötletek alapján ez egy elhalt szivacs maradéka lehet, esetleg korall vagy tojáshéj.
Mivel a merülést online élőben lehetett követni, az eset elég nagy érdeklődést kapott, a hír hamarosan eljutott a sajtóba is, ahol többen egy “aranytojáshoz” hasonlították ezt a dolgot, ezzel is némileg aládolgozva a misztikumnak. Minderről mi is beszámoltunk:
Most pedig, mint a NOAA közleményében olvasható, elkészült a tárgy első analízise az expedíciós hajó fedélzetén. Mint azt a NOAA Ocean Exploration munkatársa, Sam Candio, a folyamatban lévő Seascape Alaska 5: Alaska-öböl távirányítású járműkutatási és térképészeti expedíciójának koordinátora elmondta:
“Habár sikerült beegyűjtenünk az „aranygömböt” és felhoztuk a hajóra is, mégsem tudjuk azonosítani azon túl, hogy biológiai eredetű. Valószínűleg nem fogunk többet megtudni mindaddig, amíg el nem tudjuk juttatni egy olyan laboratóriumi környezetbe, ahol kifinomultabb eszközökkel meríthetünk a tudományos közösség kollektív szakértelméből, mint ami a hajón elérhető. Bár kissé alázatot ébreszt bennünk, hogy mennyire megdöbbentett minket ez a felfedezés, az eset egyben emlékeztetőül is szolgál arra, hogy milyen keveset tudunk saját bolygónkról, és mennyit kell még tanulnunk az óceánunkról, és milyen nagyra kellene ezt értékelnünk.”
A következő kérdések merülnek tehát most fel:
Ez a tárgy egy már ismert fajhoz tartozik-e, vagy esetleg egy teljesen új fajhoz, netán egy már felfedezett faj eddig ismeretlen életszakaszának a része-e?
Sam Candio szerint mindez csak aláhúzza az óceánkutatás fontosságát, mint hozzátette:
„Az új fajok új forrásokat jelenthetnek az orvosi terápiák és vakcinák, élelmiszerek, energia és egyéb társadalmi hasznok és ismeretek számára. Az expedíció során összegyűjtött adatok és információk együttesen segítenek abban, hogy betömködjük a bolygó ezen részének megértésével kapcsolatos hiányosságokat, így jobban tudjuk azt kezelni és védeni.”
(Kép: az aranyló gömb a hajó fedélzetén, forrás: NOAA)