Eddig ismeretlen, óriási folyót találtak a Déli-sark alatt

2022 / 11 / 03 / Felkai Ádám
Eddig ismeretlen, óriási folyót találtak a Déli-sark alatt
Hosszabb, mint a Temze, és sajnos akad vele kapcsolatban rossz hír is.

A jég alatti folyót repülőgépekre szerelt, a jégen is áthatoló radarjelek segítségével fedezték fel – számol be róla a Live Science. A légi felmérések sorozatával felfedezett folyórendszer 460 kilométer hosszan kígyózik, és a Weddell-tengerbe ömlik. Korábban egyébként már találtak a térségben tavakat, de akkor azt hitték, hogy ezek nem állnak egymással összeköttetésben. Mint a kutatók elmondták, most viszont kiderült, hogy valójában teljes rendszerek léteznek a jégpáncél alatt, amelyek felépítése teljes mértékben megegyezik a felszíni vizekével.

A folyami hálózat veszélyeket is rejteget – ha olvadásnak indulna a jégtakaró, akkor ez a rejtett folyó annyi vizet csapolna le, hogy az a globális tengerszintet 4,3 méterrel emelné meg. Természetesen ez csak akkor történne, ha a teljes jégpáncél elolvadna a folyó felett, ami egyszerre biztos nem fog megtörténni. Sok viszont a bizonytalanság azzal kapcsolatban, hogy a jégtakaró miként reagál a felmelegedésre, amit tehát nagyban befolyásolhat a most felfedezett folyó, mint egy eddig ismeretlen tényező.

A folyórendszer négy lassan haladó jégtömeg alatt fekszik (Institute Ice Stream, a Mӧller Ice Stream, a Support Force Glacier és a Foundation Ice Stream/Academy Glacier) amelyek könnyen instabillá válhatnak, ha határaik a szárazföldön elkezdenek visszahúzódni. Ezt a folyamatot pedig maga a folyó fel is gyorsíthatja, mivel az általa szállított olvadékvíz képes alulról olvasztani a jégtakarót. Magyarán a sarki jégpáncél gyorsabban olvadhat fel, és veszíthet jeget, mint amit az eddigi kalkulációk mutattak.

A kutatók szerint tehát a folyó felfedezése akár egy hiányzó láncszem is lehet az eddigi modellekben, mivel a műhold felvételekből az ugyan tudható, hogy az Antarktisz mely régiói veszítenek a jégből, és mennyit jeget veszítenek, a miértre azonban eddig nem akadt teljes válasz. Mindez azzal is járhat, hogy az eddigi modellek hibásak, és ha a folyó „aknamunkáját” is számításba veszik, a jégtakaró olvadása sokkal gyorsabban fog lezajlani.

(A cikkhez használt kép illusztráció, forrása: Pixabay/Natalia_Kollegova)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.