A jég alatti folyót repülőgépekre szerelt, a jégen is áthatoló radarjelek segítségével fedezték fel – számol be róla a Live Science. A légi felmérések sorozatával felfedezett folyórendszer 460 kilométer hosszan kígyózik, és a Weddell-tengerbe ömlik. Korábban egyébként már találtak a térségben tavakat, de akkor azt hitték, hogy ezek nem állnak egymással összeköttetésben. Mint a kutatók elmondták, most viszont kiderült, hogy valójában teljes rendszerek léteznek a jégpáncél alatt, amelyek felépítése teljes mértékben megegyezik a felszíni vizekével.
A folyami hálózat veszélyeket is rejteget – ha olvadásnak indulna a jégtakaró, akkor ez a rejtett folyó annyi vizet csapolna le, hogy az a globális tengerszintet 4,3 méterrel emelné meg. Természetesen ez csak akkor történne, ha a teljes jégpáncél elolvadna a folyó felett, ami egyszerre biztos nem fog megtörténni. Sok viszont a bizonytalanság azzal kapcsolatban, hogy a jégtakaró miként reagál a felmelegedésre, amit tehát nagyban befolyásolhat a most felfedezett folyó, mint egy eddig ismeretlen tényező.
A folyórendszer négy lassan haladó jégtömeg alatt fekszik (Institute Ice Stream, a Mӧller Ice Stream, a Support Force Glacier és a Foundation Ice Stream/Academy Glacier) amelyek könnyen instabillá válhatnak, ha határaik a szárazföldön elkezdenek visszahúzódni. Ezt a folyamatot pedig maga a folyó fel is gyorsíthatja, mivel az általa szállított olvadékvíz képes alulról olvasztani a jégtakarót. Magyarán a sarki jégpáncél gyorsabban olvadhat fel, és veszíthet jeget, mint amit az eddigi kalkulációk mutattak.
A kutatók szerint tehát a folyó felfedezése akár egy hiányzó láncszem is lehet az eddigi modellekben, mivel a műhold felvételekből az ugyan tudható, hogy az Antarktisz mely régiói veszítenek a jégből, és mennyit jeget veszítenek, a miértre azonban eddig nem akadt teljes válasz. Mindez azzal is járhat, hogy az eddigi modellek hibásak, és ha a folyó „aknamunkáját” is számításba veszik, a jégtakaró olvadása sokkal gyorsabban fog lezajlani.
(A cikkhez használt kép illusztráció, forrása: Pixabay/Natalia_Kollegova)