Joan Vaccaro, a Griffith Egyetem professzora 2018-ban publikálta a The quantum theory of time, the block universe and human experience című munkáját, amelynek egyik érdekes állítása, hogy a dolgok változása nem a természet sajátossága, hanem az időtükrözés szimmetriájában fellépő törés, amit a fizikában T-sértésnek neveznek. Az, hogy az idő látszólag egy irányba folyik, csupán azért van, mert mindeddig csak így tudtuk megfigyelni. Vaccaro szerint ha a feltételezése helyes, az nem csak az időről és a térről alkotott eddigi elképzeléseinket írhatja át, de olyan alapvető fizikai törvényeket is, mint például a tömegmegmaradás törvénye.
Hamarosan kiderülhet, hogy igaza van-e, ugyanis a Griffith Egyetem Kvantumdinamikai Központjának a professzora, Erik Streed egy empirikus kísérlettel igyekszik igazolni kollégája állításait, amelyet Ausztrália egyetlen működő atomreaktorában, a Sydney mellett található OPAL-ban (Open-pool Australian lightwater reactor) végez el. Mivel az OPAL egy úgynevezett kutatóreaktor, amit nem elektromos áram előállítására használnak, így tökéletes terepet biztosít a kísérlethez, hiszen a kutatóknak lehetőségük van ki- és bekapcsolni a reaktort, ami elengedhetetlen ehhez a kísérlethez.
"Az elmélet gyakorlati oldala szerint ha egy területen elég sok neutrínó van, mint például egy atomreaktorban, akkor az idő múlása megváltozhat" - magyarázta Streed a Brisbane Times-nak, hogy miért esett egy atomreaktorra a választásuk. Bár Streed szerint a Nap szintén kiváló neutrínóforrás lenne, ám azt nem tudják kedvük szerint ki- és bekapcsolni. A professzor és munkatársai az ausztrál kormány Nemzeti Mérőintézetétől kapott nagy pontosságú atomórákkal érkeztek az OPAL-ba, amelyeket a reaktor különböző pontjain helyeztek el, így pedig minden kétséget kizáróan fogják tudni igazolni, hogy helyes-e Vaccaro elmélete: ha a reaktor különböző pontjain eltéréseket figyelnek meg az idő múlásában, az igazolhatja, hogy a neutrínók valóban hatással vannak az időre. Streed ugyanakkor azt is hozzáteszi, hogy ha a kísérlet esetleg pozitív eredményeket is hozna, az még mindig csak az út eleje lesz, hiszen a neutrínók által okozott hatást máshol is igazolniuk kéne, többek között több másik reaktorban is meg kéne ismételni a kísérletet.
(Tech Times, Borítókép: Erik Witsoe/Unsplash)