Egy évig ingyenesen hozzáférhető a legfejlettebb AI keresőmotor a Telekom előfizetőinek

2024 / 11 / 28 / Bobák Áron
Egy évig ingyenesen hozzáférhető a legfejlettebb AI keresőmotor a Telekom előfizetőinek
A Perplexity Pro verziója évente csaknem 80 ezer forintba kerül, de a Magenta Momentsben február végéig bárki ingyenesen aktiválhatja.

A Perplexity Pro verzióját leginkább úgy lehetne jellemezni, mint egy interaktív Wikipédiát, ami bármilyen kérdésünkre összeszedett és mélyreható válaszokat ad linkelt forrásmegjelölésekkel együtt. Ehhez a jelenlegi legfejlettebb nyelvi modelleket használja, mint a GPT-4o, a Claude 3.5 Sonnet és Haiku, a Grok-2 béta verziója valamint a Meta által kifejlesztett Llama 3.1-en alapuló Sonar.

A Perplexity egyik különlegessége, hogy a keresések fókuszát is beállíthatjuk, például hogy csak tudományos publikációkban vagy internetes fórumokon keressen, de beállíthatjuk azt is, ha kifejezetten matematikai problémára szeretnénk numerikus válaszokat találni. Az AI segítségével emellett kereshetünk célzottan videós tartalmakat is, vagy azt is megparancsolhatjuk neki, hogy internetes keresés nélkül beszélgessen velünk - ebben az esetben a Perplexity tulajdonképpen ugyanúgy működik, mint az éppen használt nagy nyelvi modellen alapuló chatbotok.

Ezért nem kell félnie a Google-nek a ChatGPT keresőjétől. Egyelőre Át fognak alakulni az internetes keresések, de kérdés, hogy pontosan hogyan, és mennyire gyorsan.

A Pro verzióban lehetőségünk van fájlokat, dokumentumokat és képeket is feltölteni, valamint a mobilos appban fotókat is készíthetünk, amelyeket a Perplexity szintén képes értelmezni és elemezni. Szintén csak az előfizetéses verzióban érhető el a képgenerálás lehetősége is, amelyhez három különböző AI képgenerátorból (Playground v3, DALL-E 3 és Flux.1) választhatunk. Ez ugyanakkor jelenleg csak az asztali verzióban érhető el, és tapasztalataink szerint kicsit körülményesebben működik, mint a kifejezetten erre specializálódott oldalakon.

A kereső abban is különbözik a hagyományos chatbotoktól, hogy a válaszok alatt automatikusan felajánl további, a témához kapcsolódó kérdéseket is, így könnyedén, további utasítások begépelése nélkül merülhetünk el egy-egy témakörben. A Perplexitynek van hangos módja is, ami magyarul is ért, igaz, a válaszokat erős akcentussal - de azért még bőven érthetően - hallgathatjuk meg.

Bár a Perplexity jelenleg valóban egyedülálló a maga nemében, a módszereiket az utóbbi időben számos kritika érte. Több nagy médium (például a The New York Times és a New York Post) jogi lépéseket is tett a cég ellen a szerzői jogok megsértése miatt, ugyanis álláspontjuk szerint a Perplexity a robots.txt fájlokat (ez szabja meg, hogy a keresőrobotok mely URL-ekhez férhetnek hozzá) figyelmen kívül hagyva használta fel a cikkeiket, sok esetben pedig egy az egyben plagizálta is azokat. A Perplexity álláspontja szerint ugyanakkor a keresőrobotjaik figyelembe veszik a robots.txt fájlokat, és egy harmadik fél keresőrobotjától kerülhetett a rendszerükbe olyan forrás is, amelynek nem lett volna szabad.

A Perplexity Prót a Magyar Telekom előfizetői az appban elérhető Magenta Momentsen belül tudják aktiválni február végéig, a promó kód megadását és regisztrációt követően pedig a mobilalkalmazásban, valamint asztali és mobilos webes verzióban is hozzáférnek az extra szolgáltatásokhoz egy éven keresztül.

(Borítókép: Jaque Silva/NurPhoto via Getty Images)

Öt fantasztikus funkció, amire használhatjuk a ChatGPT új hangos módját Ahogy korábban írtunk róla, a ChatGPT Speciális Hang módja immár Magyarországon is elérhető, így rá is vetettük magunkat a chatbotra, hogy megnézzük, hol vannak a mesterséges intelligencia határai. Nem nagyon találtuk meg őket.


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.