Egy holland nő kétszer is elkapta a koronavírust – másodszorra belehalt

2020 / 10 / 14 / Felkai Ádám
Egy holland nő kétszer is elkapta a koronavírust – másodszorra belehalt
A holland nőé így az első olyan ismert eset, hogy valaki az újrafertőzésbe halt bele. Mindez az immunitással kapcsolatban is vet fel kérdéseket.

A koronavírus-fertőzésről lassanként egyre többet tudunk, azonban az újrafertőzéssel kapcsolatban még csak most kerülnek leírásra az első esetek. Az első ismert újrafertőzöttet Hongkongban, a reptéren szúrták ki. A 33 éves férfi nem mutatott tüneteket, egyszerűen csak fennakadt a szigorú repülőtéri szűrésen. Aggasztóbb volt annak a 25 éves nevadai férfibetegnek az esete, akin az újrafertőzéskor súlyosabb tünetek mutatkoztak, mint először.

A mostani áldozat, egy 89 éves holland asszony, aki a csontvelő egy ritka elrákosodásától, Waldenström-féle makroglobilinémiától szenvedett – írja a CNN. Az esetét a Maastrichti Egyetem Egészségügyi Központjának kutatói által írt tanulmány foglalja össze. A tanulmányt elfogadta közlésre a Clinical Infectious Diseases nevű lap. Eszerint a nő immunrendszere a kezelés miatt meggyengült, ami látszólag nem kecsegtetett túl sok jóval a fertőzés alakulása szempontjából, ám a kutatók szerint olyan kezelést kapott, aminek következtében a nő szervezetének természetes immunválasza olyan állapotban maradt, hogy akár le is küzdhette volna a fertőzést.

A nő az első fertőzés alkalmával fokozott köhögéssel és lázzal került kórházba, ahol pozitív teszteredménye született a vírusra. Az egészségügyi intézményben öt napot töltött, majd mivel a fáradtságon kívül teljesen felszívódtak a tünetei, hazaengedték őt. A mostani esetnél két napja tartott az asszony kemoterápiás kezelése, és 59 nap telt el az első fertőzés kezdetéhez képest, amikor a páciens ismét köhögni kezdett, felszökött a láza, valamint légzési nehézségei is támadtak. Ismét kimutatták a szervezetében a vírust, és a vérében nem sikerült antitesteket detektálni, amikor a negyedik és a hatodik nap mintákat vettek tőle. A fertőzés nyolcadik napján a nő állapota romlott, két héttel később pedig meghalt.

A fertőzések közt az asszonyt nem vizsgálták, így negatív vizsgálati eredménye sem volt az első fertőzés után. Ám a két fertőzés mintáinak genetikai vizsgálata után a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy valószínűleg újrafertőzésről van szó, nem pedig az első fertőzés ismételt belobbanásáról. Ez pedig azt jelenti, hogy ez az első ismert eset a világon, hogy valaki belehalt az újrafertőzésbe.

A fentebb hivatkozott, nevadai férfibeteg esetének ismertetése a The Lancetben, az egyik legtekintélyesebb orvosi lapban jelent meg. Eszerint a férfi először áprilisban, majd júniusban fertőződött meg. A szimptómák mind a kétszer hasonlóak voltak: torokfájás, köhögés, fejfájás, hányinger és hasmenés. A férfinek ugyan nem volt egyéb betegsége, ám a holland asszonyhoz hasonlóan a második fertőzés lezajlása súlyosabb volt. Különbség azonban a két páciens között, hogy a második fertőzés alkalmával a férfiben kimutatható mértékben fejlődtek antitestek. Arról viszont nem tudni, hogy az első fertőzés után a férfi mennyi ideig lehetett immúnis a vírusra, már ha egyáltalán kifejlődött nála az immunitás.

A The Lancet szerint tehát eddig legalább négy újrafertőzéses eset ismert a világon, ami egyrészt elég kevés, másrészt viszont arra utal, hogy aki elkapta a vírust, a felgyógyulása után nem garantált, hogy kialakul a védettség a szervezetében. Mindez a vakcinák fejlesztése, az esetleges újraoltások meghatározása miatt is fontos lehet.

(Címlapkép: Flickr/António Pedro Ferreira)


Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Az agyi szkennelés szerint kifejezetten kísérteties hatással van a síp az emberi agyra, ami a leginkább az uncanny valley jelenségre hasonlít.
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
Meglepő, de a covid-fertőzés során kialakult immunválasz igen ígéretes lehet a rákkutatásban: a súlyos fertőzés hatására ugyanis elkezdtek visszahúzódni a legmakacsabb daganatok is.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.