Egy kutatóhajó a világ legnagyobb jéghegyének útjába került, így sikerült videóra venni

2023 / 12 / 06 / Bobák Zsófia
Egy kutatóhajó a világ legnagyobb jéghegyének útjába került, így sikerült videóra venni
Az A23a közvetlen közelében haladt el az RSS Sir David Attenborough, a találkozást a kutatók meg is örökítették.

1986-ban keletkezett az A23a jéghegy, miután levált az Antarktisz Atlanti-óceánnal határos részén található Filchner selfjégről, de egészen eddig a tengerfenékhez láncolva töltötte napjait. Ez a helyzet november 24-én változott meg, mikor az A23a elhagyta eddigi tartózkodási helyét és mozgásba lendült. A hatalmas A23a-nál az elmúlt években születtek nagyobb jéghegyek is hasonló módon, tehát egy selfjégről való leszakadás révén, de ezek rendre feldarabolódtak sodródás közben, így az A23a hosszú távon megtartotta elsőségét a méreteit illetően. A jéghegy 74*59 kilométer kiterjedésű és átlagosan 400 méterre magasodik a tenger fölé.

Jelenlegi mozgásából ítélve, amelyet műholdas felvételek útján határoztak meg a kutatók, nagy valószínűséggel Dél-Georgia szigete felé fog úszni az elkövetkező időkben. Az A23a-t sikerült videofelvételen is megörökíteni a British Antarctic Survey kutatóinak, akik egy tudományos program keretében éppen az elmúlt napokban haladtak a Weddell-tenger felé és hajóztak el az A23a közvetlen közelében. A kutatók az RRS Sir David Attenborough kutatóhajó fedélzetéről készítettek felvételeket a jéghegyről és mintát is vettek a környező vízből, hogy megvizsgálják, milyen organizmusok találnak otthonra a monstrum közelében. Az eredményeknek köszönhetően betekintést kaphatnak a folyamatokba, amelynek során a friss tápanyagokat biztosító jéghegy megváltoztatja a körülötte lévő vizek ökoszisztémáját.

(Fotó: Theresa Gossman, Matthew Gascoyne, Christopher Grey)

Elkezdett sodródni a világ legnagyobb jéghegye Az egykor az Antarktisz részét képező jéghegy az elmúlt hónapokban a szél és az áramlatok hatására lendületet vett, mostanra pedig már az Antarktiszi-félsziget északi csücskénél tart.


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.