A nemrégen detektált Kepler-385 egy igen ritka bolygórendszer: a központi csillag körül összesen hét exobolygó kering, amelyek mindegyike rengeteg fényt kap a csillagtól, többet, mint amennyit a Naprendszer bármelyik tagja. Mivel az exobolygó megfigyelések során kivételes eseményt jelent a hat bolygónál több taggal rendelkező multiplanetáris rendszerek megfigyelése, ezért a Kepler-385-nek nem sok hozzá hasonló társa akad egyelőre, de a Kepler teleszkóp adatai és az újabb űrtávcsövek kutatásai egyre több extraszoláris objektum megismerését teszik lehetővé. A Kepler új katalógusában például 1791 olyan tranziens (átmeneti) bolygójelölt található, amelyek összesen 709 multiplanetáris rendszert építenek fel, bár nem biztos, hogy a bolygójelöltek mindegyike valóban exobolygó besorolást kap az elemzések után.
A Kepler-385 sok tekintetben hasonlít a Naprendszer felépítésére: a rendszer csillaga körülbelül 10%-kal nagyobb és 5%-kal forróbb, mint a Nap, két belső bolygója a Földhöz hasonló sziklás bolygó és méretüket tekintve csak kicsivel nagyobbak a Földnél, valamint ritkás atmoszférával is rendelkeznek. A többi öt bolygó jóval nagyobb náluk és valószínűleg sűrűbb légkör veszi őket körbe.
Az exobolygó-rendszer mozgását meg is zenésítették a bolygók keringési ideje alapján: a hét bolygó mindegyikét egy-egy újabb hang képviseli a "szimfóniában". A szonifikációt Jason Rowe professzor, a Bishop Egyetem asztrofizikusa alkotta meg, hogy jobban illusztrálja a rendszer dinamikáját. Ehhez hasonló megzenésítést gyakran készítenek az űrbeli objektumok mozgása alapján a kutatók, a fekete lyukaktól kezdve távoli galaxisokig sok mindennek adtak már képzeletbeli hangot az évek során, de más jellegű, földi jelenségek is megzenésíthetőek, többek között a koronavírus is. Az adatok auditív ábrázolása segít a kutatóknak új szemszögből nézni a tudományos jelenségeket és más formában rendszerezni az adatokat, ami akár új megoldásokhoz és felfedezésekhez is vezethet.
(Fotó: Daniel Rutter/NASA)