A jelenleg létező öt legaktívabb árapályerőmű közül kettő a dél-koreai Sihwa-tavon és a franciaországi Rance-folyón található, melyek tartópilléreit hatalmas gátak biztosítják, amelyek zsilipjei alacsony vízállás esetén elzárják, magas vízállás esetén pedig megnyitják az utat a vízáram előtt. Magyarán a turbinák működtetéséhez a vízszint függőleges változásából nyerik az energiát. Szakértők szerint noha a rendszerek megbízhatóságára nem lehet panasz, egy ilyen árapályerőmű felállítása milliárdos nagyságrendű összegbe kerül, illetve, mivel a gépek megnehezítik az áramlatok természetes mozgását,
tevékenységük környezetvédelmi szempontból is kifogásolható.
Az Orbital O2 2MW elnevezésű óriás legérdekesebb, egyben legmerészebb fejlesztése a cég szerint, hogy az erőművet összesen négy lánc rögzíti a tengerfenékhez, emiatt bárhol gyorsan és költséghatékonyan felállítható. Kialakítása miatt ráadásul csak mérsékelt ökológiai hatást fejt ki bolygónkra, hiszen minimális mértékben akadályozza a tengerjárást:
Az Orbital O2 2MW egyenként húsz méter átmérőjű rotorjait a törzsből kiálló, tizennyolc méter hosszú, teherbíró karok végére építették, emiatt lapátjaik pozitúrája mindig a vízmozgás irányához igazítható. Az erőmű karjai emellett elég erősek ahhoz, hogy a turbinákat kiemeljék a tengerből, ami a szerkezet karbantartását is költséghatékonnyá teszi. A két megawattos árapályerőművet a tervek szerint a skóciai Orkney-szigetek területén egy viszonylag keskeny, természetes adottságainak köszönhetően a tenger mozgását felgyorsító csatornába helyezik majd. A vállalat szerint az O2 kétezer egyesült királyságbeli háztartás energiaszükségletére elegendő energiát termelhet, valamint évente képes lesz ellensúlyozni kétezer-kétszáz tonna szén-dioxid-kibocsátást.
(Fotó: Orbital Marine)