Egy újabb mesterséges intelligencia marad távol Európától Brüsszel szigora miatt

2024 / 07 / 23 / Pőcze Balázs
Egy újabb mesterséges intelligencia marad távol Európától Brüsszel szigora miatt
Az Apple után most a Meta döntött úgy, hogy nem vállalja a kockázatát annak, hogy az Európai Unió területén is elérhetővé tegye Llama nevű modelljének következő verzióját.

Egy hónap sem telt el azóta, hogy arról írtunk a Rakétán, hogy itthon szeptemberben hiába várnánk az új iPhone-ok legfontosabb újdonságaira. Az Apple Intelligence, azaz a cég AI-technológiája mellett nem fogjuk tudni kipróbálni a telefonunk képének számítógépes tükrözését, és a közös videónézést, zenehallgatást, vagyis a megújult SharePlay-t sem. Ezek ugyanis az Apple szerint nem biztos, hogy megfelelnek a digitális piacokat szabályozó törvény (DMA) eszközök közötti együttműködést, azaz interoperabilitást kikötő részeinek.

A Meta most ugyanerre a következtetésre jutott, igaz, más okból.

A technológiai kérdésekben jól értesült Axios szerint ugyanis a vállalat LLama modellje szintén nem lesz elérhető az EU-ban, "a szabályozási környezet kiszámíthatatlansága" miatt. Esetükben nem az AI-törvény vagy a piacokat szabályozó törvény a probléma, hanem az adatvédelem. Májusban bejelentették, hogy a Facebook és az Instagram nyilvános bejegyzésein fogják trenírozni a modelljüket, állításuk szerint erről előre szóltak a hatóságoknak, majd kétmilliárd alkalommal értesítették az európai felhasználóikat. Ám annyi kérdés érkezett hozzájuk a tagországokból, hogy júniusban mégis felhagytak a kontinensről származó adatok felhasználásával. Érdekesség, hogy az Egyesült Királyságra mindez nem vonatkozik, annak ellenére, hogy a helyi adatvédelmi törvény szinte azonos az EU Általános adatvédelmi rendeletével, a GDPR-ral.

Mi lesz most?

Az új, multimodális, azaz szöveggel, képpel, hanggal, videóval dolgozó modell nem lesz elérhető a Messenger vagy a WhatsApp mobilalkalmazásaiban, de például a cég okosszemüvegeiben sem. Emellett más fejlesztők hiába építhetnének a nyílt forráskódú LLamára, ezt, ha Európában működnek, vagy európai lakosoknak szánják a programjukat, nem tehetik meg. Nekünk a Meta állítása szerint marad a csak szöveggel működő verzió.

Hogy az Apple és a Meta stratégiája valódi félelmeken alapul-e, nem tudni. Ezeknek a jogszabályoknak a megsértése a vállalatok globális árbevételének több százalékára rúghat, de talán ennél is jobban fáj nekik, hogy az Egyesült Államokban sokkal szabadabban tudnak működni, ezért megpróbálhatják így jobb belátásra, nagyobb rugalmasságra bírni Brüsszelt.

(Borítókép: Ismail Aslandag/Anadolu via Getty Images)

Itthon nem lesznek elérhetőek az új iPhone-ok legfontosabb újdonságai, és ez már Brüsszelt is zavarja Az Apple Intelligence, azaz a cég MI-megoldásai nem biztos, hogy megfelelnének az Unió szabályainak.


Páratlan látvány a Samsung átlátszó MicroLED kijelzője
Páratlan látvány a Samsung átlátszó MicroLED kijelzője
A MicroLED ötvözése az átlátszó kijelzőtechnológiával lehetne akár üres szemfényvesztés is, de a Samsung a napokban megrendezett berlini IFA-n egészen meggyőző demókkal mutatta be, hogy milyen lehetőségeket rejt magában ez a nem mindennapi megoldás.
Egy középiskola mesterséges intelligencia tanárokat alkalmaz
Egy középiskola mesterséges intelligencia tanárokat alkalmaz
A mesterséges intelligencia mentheti meg az oktatást a szakemberhiánytól?
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.