Egyáltalán nem biztos, hogy a szén-dioxid-leválasztás jó megoldás a globális felmelegedés problémájára

2023 / 11 / 27 / Bodnár Barna
Egyáltalán nem biztos, hogy a szén-dioxid-leválasztás jó megoldás a globális felmelegedés problémájára
Bár a szén-dioxid forrásnál történő leválasztása vagy a légkörből való eltávolítása jó ötletnek tűnhet a kibocsátás csökkentése szempontjából, a magas költségek, illetve a szén-dioxid tárolásával kapcsolatos kihívások gátat szabhatnak a technológia terjedésének.

A szén-dioxid-leválasztás és -tárolás (Carbon Capture and Storage, CCS), vagyis az üvegházhatású gáz kibocsátásának helyén történő megkötése, illetve annak a légkörből való eltávolítása a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésének egyik módja, a világ számos országának klímastratégiájában kulcsszerepet játszik. Ezt a módszert főként a fosszilis tüzelőanyagot használó hőerőművek esetében használják, olyan módon, hogy az ott keletkező füstgázból vegyi eljárással kiválasztják a szén-dioxidot, majd azt egy geológiai képződmény alkotta tárolóba sajtolják. A CSS módszerrel mintegy 80–90 százalékkal csökkenthető a hőerőművek szén-dioxid-emissziója.

Ez a technológia azonban meglehetősen drága, skálázhatósága is megkérdőjelezhető, a megkötött szén-dioxid tárolásának helyét pedig jelentősen korlátozzák a földrajzi adottságok, ugyanis a gáz hosszú távú raktározása csak sósvizes tárolókban, kimerített gázmezőkön és olajmezőkön, vagy a kitermelhetetlen széntelepeken lehetséges. Ezek alapján az iparágat nyomonkövető Global CCS Intézet szerint a legjobb szén-dioxid-tároló helyek Észak-Amerikában, Kelet-Afrikában és az Északi-tengeren találhatók. Ez azt jelenti, hogy a gáz tárolóhelyekre való eljuttatása hatalmas csővezeték-hálózatok, vagy hajóflották igénybe vételét is szükségessé teheti, ami nem csak a költségeket növeli meg jelentősen, de további szén-dioxid-kibocsátást is eredményez.

A Global CCS Inétzet jelenleg 42 működő kereskedelmi szén-dioxid-leválasztással foglalkozó létesítményt tart számon világszerte, amelyek évi 49 millió tonna szén-dioxid tárolására képesek. Ez a világ nagyjából 37 milliárd tonnás éves energia- és ipari szén-dioxid-kibocsátásának mintegy 0,13 százaléka.


Izlandon 2021-ben üzemelték be az Orca nevű rendszert, amely jelenleg a világ legnagyobb kapacitású szén-dioxid-leválasztó üzeme. (Fotó: Climeworks)

A 42 projekt közül 30 esetében, amelyek a leválasztott szén-dioxid 78 százalékát kötik le, a gázt úgynevezett fokozott olajkitermelésre (EOR) használják, amelynek során a szén-dioxidot olajkutakba fecskendezik az ott lévő olaj felszabadítása érdekében. A fennmaradó 12 létesítmény, amelyek esetében a nélkül tárolják a gázt a föld alatt, hogy az olajkitermelés növelésére használnák, az Egyesült Államokban, Norvégiában, Izlandon, Kínában, Kanadában, Katarban és Ausztráliában található.

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint ma 18, közvetlenül a légkörből szén-dioxidot befogó (direct air capture, DAC) erőmű működik világszerte, amik összesen 0,01 millió tonnányi szén-dioxidot tárolnak el évente. Ahhoz, hogy a Párizsi Megállapodásban rögzített klímacélok elérhetőek legyenek, kapacitásuknak 60 millió tonnáig kellene eljutniuk 2030-ra, amihez viszont jelentős fejlesztésekre, és számos további erőműre van szükség a technológia javítása és a költségek csökkentése érdekében.

Ami hazánkat illeti, a MOL 2021-es jelentése szerint a cég a szén-dioxid-leválasztás, -felhasználás és -tárolás technológiájának alkalmazásával a saját és külső partnerek kibocsátásának semlegesítésére összpontosít. Egy frissebb, 2022-ben készült beszámolóban pedig az áll, hogy a MOL Group vállalatcsoportnak jelenleg is zajló projektjei vannak Horvátországban és Magyarországon, ahol a szén-dioxid permanensen tárolásra kerül erre alkalmas geológiai képződményekben, erről azonban a vállalat további részleteket nem közölt.

(Borítókép: Carbon Engineering)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.