A közösségi oldal fejlesztői, illetve a porjekten dolgozó neurológus szakemberek azonban most mégis arról számoltak be a Gizmodo cikkében, hogy kénytelenek voltak átgondolni, majd újratervezni eredeti elképzeléseiket. Ha esetleg valaki lemaradt volna róla, a high-tech (elektromiográfiával) működő karkötő fejlesztését a CTRL-Labs startup indította el, amit 2019-ben felvásárolt Facebook, majd szinte azonnal újragondolták a koncepciót: míg az első prototípus csak az egérrel való klikkelést tudta kiváltani, a továbbfejlesztett modell ennél jóval többre is képes, így akár egy virtuális billentyűzeten is gépelhetünk a segítségével.
Egy új eszköz képes megjeleníteni az emberek gondolatait Egy lépéssel közelebb a gondolatolvasáshoz.
Bár Andrew Bosworth, a Facebook Reality Labs igazgatóhelyettese kifejezetten hangsúlyozta, hogy a karkötő nem egy gondolatolvasó eszköz, annyiban azért hasonlít az agy-gép interfészekre, hogy a mesterséges intelligencia segítségével a jövőben az is lehetségessé válhat, hogy meg sem kell mozdítani az ujjainkat, elég lesz csupán arra gondolnunk, hogy meg akarjuk mozdítani őket, és azonnal működésbe lépnek. Vagyis léptek volna, ha az élet közbe nem szól.
Az MIT Technology Review cikke szerint a projekten dolgozó szakemberek elhamarkodottan cselekedtek, és túlságosan nagyratörő vágyaik voltak. Mark Chevillet, pszichológus és neurológus - aki jelenleg a Facebook demokráciára gyakorolt hatását kutatja - szerint noha rengeteg tapasztalatuk van a technológiával, bizonyos szempontból ugyanakkor még mindig gyerekcipőben járnak.
A jelenlegi agy-számítógép interfészek tudják ezt a technológiát (bénult betegekkel már létezik is), de az egyelőre csak úgy hatásos, ha a koponyára szerelt interfésszel dolgoznak. Hiába szeretett volna a Facebook egy olyan rendszert kifejleszteni, ami non-invazív eljárással is használható.
Noha a kezdeti kutatások nagyon jól haladtak, Chevillet szerint a híresztelésekkel ellentétben sosem állt szándékukban agyi műtéteket végrehajtani. Az anno a Nature Communications folyóiratban megjelent tanulmány szerint a Facebooknak dolgozó kutatók (akik egyébként a Kaliforniai Egyetemen munkatársai) három epilepsziás beteg agyába ültettek elektródákat, majd különböző kérdéseket tettek fel nekik. A kérdésekre sikerült gondolataikkal válaszolni, méghozzá úgy, hogy azok írott szövegként megjelentek egy képernyőn – persze nem mind, de az algoritmusoknak sikerült dekódolniuk néhány igazán egybefüggő mondatfoszlányt is.
Mindez kétségkívül jelentős előrelépés az orvostudomány területén, attól az eszköztől viszont még így is fényévekre áll,
amivel a Facebook eredetileg előrukkolt volna a felhasználóknak. A fejlesztők ezért úgy döntöttek, hogy határozatlan időre parkolópályára állítják a projektet. Pozitívum viszont, hogy kódját nyílt forrásúvá tették, hogy a csapattól független fejlesztők is vethessenek rá egy pillantást. Chevillet szerint belátható időn belül alighanem klinikai vagy orvosi laboratóriumi használatra szolgáló géppel is előállnak, egyelőre azonban nem ez a céljuk. Elsősorban a fogyasztói alkalmazásokra összpontosítanak, ám mint mondta, még nagyon hosszú út áll előttük.
A közösségi oldal még 2017-ben jelentette be, hogy a Building 8 nevű kutatólaboratóriuma olyan agy-számítógép interfészek fejlesztésébe kezd, amelyeket később használni tud hordozható eszközök gyártására – olyanokéra, amik kiterjesztett valóságot használnak, és feleslegessé tehetik a tabletek és telefonok létezését. A fő cél akkor az volt, hogy a Facebook olyan rendszert gyártson, ami képes csupán az agyunk használatával gépelni: percenként nagyjából száz szót. Ez ötször több, mint amennyit egy átlagos ember a telefonján ugyanennyi idő alatt le tud gépelni. Idővel kiderül, megvalósítható-e ez az elképzelés.
(Fotó: Facebook, Getty Images Hungary)