Amikor két fekete lyuk egymás körül kering, végül összeütköznek, amely jelenség nyomán gravitációs hullámok jelennek meg – olyan hullámok a térben és időben, amelyek rendkívül érzékeny műszerekkel a Földön is detektálhatóak. A fekete lyukak, így ezek egyesülései is teljesen sötétek, ezért ezek az események láthatatlanok a csillagászok által használt teleszkópok és más fényérzékelő műszerek számára. Léteznek azonban hipotézisek azzal kapcsolatban, hogy egy ilyen jelenség nyomán fényhatás is keletkezik, mivel a fokozott energia miatt az esemény közelében található anyagok sugározni kezdenek.
A lyukak összeolvadását 2019. május 21-én azonosította két gravitációs hullámdetektor – a National Science Foundation Laser Interferometer Gravitational-wave Observatory (LIGO) és az Európai Virgo detektor – számol be róla a NASA. Ezt az észlelést felhasználva a San Diego környéki Palomar Obszervatóriumban működő Zwicky Transient Facility (ZTF) kutatói a gravitációs hullámok eredési pontját vizsgálták meg fényjelek után kutatva, és ezeket be is azonosították. Amennyiben a felfedezés bizonyságot nyer, akkor ez lesz az első eset, hogy sikerült két fekete lyuk összeolvadása nyomán keletkező fényjeleket érzékelni.
Érdekesség, de akadnak hipotézisek, melyek szerint a nagyobb fekete lyukak összeolvadásakor megjelenhet az a valódi vákuum, amely vákuumkatasztrófát okozhat, így végül elhozhatja az Univerzum végét is. Az elmélet szerint ugyanis a két nagyobb fekete lyuk összeütközése előtt, azok határán kialakulhatnak olyan körülmények, melyek szükségesek a veszélyes „valódi vákuum” buborékok megjelenéséhez. A vákuumkatasztrófáról, valamint arról, hogy ezt miként tudjuk elkerülni, a fentebb kattintható cikkünkben írtunk alaposabban, de a lényeg röviden annyi, hogy bizonyos hipotézisek szerint az Univerzum jelenleg egy kevésbé stabil, hamis vákuumállapotban van, aminek csak egy lökés kell ahhoz, hogy a stabilabb állapotba váltson át. Az ilyen valódi vákuum-buborékok tehát elkezdenek megállíthatatlanul növekedni, és a hatásuk akár a jelenlegi fizikai törvényszerűségek teljes felborulása is lehet.
(Fotó: művészi illusztráció egy szupermasszív fekete lyukról, melyet gázkorong vesz körül – a gázkorongban pedig két kisebb fekete lyuk olvad össze eggyé, forrás: Caltech/R. Hurt (IPAC))