Egymilliárd dollárnyi bitcoint foglalt le az Egyesült Államok

2020 / 11 / 06 / Pőcze Balázs
Egymilliárd dollárnyi bitcoint foglalt le az Egyesült Államok
Szerdán felbolydult a kripto-világ: közel hetvenezer bitcoint, vagyis nagyjából 975 millió dollárt mozgatott meg valaki a rendszeren belül. Péntekre kiderült, hogy ki áll a rejtélyes tranzakció mögött.

A blokklánc-alapon működő kriptovaluták egyik legfontosabb sajátossága, hogy egyszerre névtelenek és teljesen átláthatóak: a rendszerekbe vetett bizalmat az biztosítja, hogy minden egyes tranzakció, a legapróbbtól a legnagyobbig mind bekerül egy publikus főkönyvbe, melynek számtalan számítógépen tárolják egyszerre és naprakészen a másolatát. Ebben a főkönyvben minden pénztárca nevesítve van egy egyedi kóddal - csak az nincs odaírva, hogy az kié. Mintha szabadon ránézhetnénk bármelyik hagyományos bankszámla forgalmára, de anélkül, hogy név szerint tudnánk, hogy ki a tulajdonosa, és pontosan kitől kap és kinek küld pénzt. Szakértők egy ideje figyelték

a bolygó negyedik legvastagabb, jelenleg egymilliárd dolláros tárcáját,

amelyhez 2015. óta nem nyúlt senki - szerdán aztán elindult onnan a teljes egyenleg egy másik címre. Elemzők eleinte azt feltételezték, hogy valaki feltörte a számlát, de végül az amerikai hatóságok fényt derítettek a rejtélyre: ők foglalták le egy bűnszervezet pénzét.

Az Ars Technica cikke szerint a 2013-ban lezárt online bűnözői piactér, a Silk Road vagyonára tette rá a kezét az amerikai adóhivatal. A Silk Roadon mindent lehetett kapni, kábítószerektől a fegyvereken át az ezeknél is riasztóbb bűnözői szolgáltatásokig; a Wired pár éve még a szervezet mögött álló Ross Ulbricht naplójából is közölt kalandos részleteket - mielőtt a férfit kétszeres életfogytiglan plusz negyven év börtönbüntetésre ítélték.

A dark web kedvencéből lett a rendőrök barátja a bitcoin Meglepő, de ma már kifejezetten szeretik a bűnüldözők, ha bitcoint használnak azok, akik tilosban járnak. Ennek ellenére sem patyolattiszta a kriptopénzek területe.

Ulbricht bazárja a hatóságok szerint két év alatt körülbelül kilenc és félmillió bitcoinnyi, vagyis mai értéken százötven milliárd dollárnyi forgalmat bonyolított, amelyből, szintén mai értéken, közel tízmillárd dollárnyi jutalékot szereztek. Ennek egy része került a bírósági dokumentumokban csak “X”-ként szereplő személyhez, aki ellopta Ulbrichttól a pénzt, majd most átadta azt a hatóságoknak. A tranzakció az online bűnüldözés egyik legrejtélyesebb és legnagyobb fogása lehet.

(Fotó: QuoteInspector)


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.