Egyre biztosabb, hogy megastruktúrák vannak a gízai piramisok alatt

2025 / 12 / 11 / Felkai Ádám
Az egyiptomi piramisok talán csak a „hab a tortán”: egy olasz kutatócsoport szerint a lényeg ugyanis bő 1,1 km-rel a Gízai-fennsík alatt rejtőzik.

Filippo Biondi radarmérnök és csapata idén tavasszal jelentette be, hogy a Hafré-piramis alól nyolc hatalmas, üreges tengely indul lefelé, mindegyik közepén spirálisan tekeredő oszloppal. A járatok alján kb. 79×79×79 méteres, kocka alakú termet látnak – ami nagyjából egy városi sportcsarnok méretének felel meg.

Az adatokat négy független műholdüzemeltető – az Umbra, a Capella Space, az ICEYE és a Cosmo-SkyMed – is ugyanúgy rögzítette.

„Mind a négy ugyanazt mutatta, ez lenyűgöző” – mondta Biondi.

A kutatás során egy, szintetikus apertúrájú radar Doppler-tomográfiának nevezett eljárással a felszín parányi rezgéseiből számolnak ki 3D-képeket.

A csapat hasonló spirális mintázatot talált a Menkauré-piramisnál, a Szfinx alatt, valamint mintegy 48,3 km-rel arrébb, Hawara térségében is, ahol az ókori források szerint a híres Labirintus állt.

Ha ez igaz, az mindent megváltoztat: huszonhétezer éves piramist találtak Kérdés, hogy igaz-e, hogy az egyiptomiaknál is ősibb piramisokra akadtak? A rendkívüli kijelentésekkel kapcsolatban ugyanis rendkívüli bizonyítékokra lenne szükség. A cikkből kiderül, hogy mi okoz vihart jelenleg a régészeti tudományos közösségben, ami miatt vizsgálat is indult.

Sok egyiptológus azonban – köztük Zahi Hawass – „álhírnek” tartja az egészet, és vitatja, hogy a radar egyáltalán ilyen mélyre „leláthatna”.

Biondiék engedélyt kértek, hogy a meglévő aknákat kitisztítva leereszkedhessenek. Ha zöld utat kapnak, 2026-ban kiderülhet, valódi megastruktúra húzódik-e a piramisok alatt – vagy csak a technika tréfálja meg a kutatókat.


Így vehetsz részt a tavasz legjobb boros-zenés buliján!
Így vehetsz részt a tavasz legjobb boros-zenés buliján!
Országszerte négy hétvégén, csaknem száz borászat várja azokat, akik a tavasz ritmusát egy pohár kiváló bor társaságában élveznék.
Az utazók új kedvence – REDMI Note 15 sorozat
Az utazók új kedvence – REDMI Note 15 sorozat
Ha van telefon, amit mintha csak a sokat utazóknak találtak volna ki, akkor az a REDMI Note 15 sorozat.
RakétaAutószalon
További ajánlatok
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.