Egyre jobban belerondít a világűrről készült fotókba Elon Musk űrinternete

2022 / 01 / 22 / Pőcze Balázs
Egyre jobban belerondít a világűrről készült fotókba Elon Musk űrinternete
Különösen alkonyatkor és pirkadatkor zavaróak a Starlink műholdjai által húzott csíkok.

Elon Musk műholdas internetéről korábban többször írtunk a Rakétán, többek között tavaly februárban, amikor már Magyarországról is fel lehetett iratkozni a szolgáltatásra. A Starlink a tervek szerint egy többezer műholdból álló hálót fog fonni több rétegben a Föld köré, hogy a teljes bolygót jó minőségű internethez juttassa. De mivel egy cella csak korlátozott mennyiségű sávszélességet tud biztosítani, ezért a nagyvárosokban, amelyekben lassan az 5G is megszokottá válik, sosem lesz érdemes előfizetni rá.

Alkonyattól pirkadatig

A Gizmodo most arról számolt be, hogy a Caltech kutatói Przemek Mróz vezetésével 2019 novembere és 2021 szeptembere közti felvételeket vizsgáltak, amelyek az egyetem Palomar obszervatóriumában készültek, a Samuel Oschin teleszkópot használó Zwicky Transient Facility (ZTF) égboltfelmérő programban.

A ZTF optikai és infravörös tartományban készít képeket, végigpásztázva a teljes éjjeli égboltot. Célja, hogy hirtelen változásokat, például kialvó csillagokat vagy korábban nem ismert aszteroidákat vegyen észre. A vizsgált időszakban több mint ötezer olyan csíkot találtak a kutatók, amelyeket Musk műholdjai húztak. Ezek "nem befolyásolták komolyabban" a munkát, annak ellenére, hogy a számuk folyamatosan nőtt, fél százalékról egészen tizennyolc százalékra. Mivel a Starlink műholdjai alacsonyan, körülbelül ötszázötven kilométer magasan keringenek, ezért leginkább szürkületkor hagynak nyomot a képeken.

Aggasztó tendenciák

Mróz és kollegái két dologtól tartanak a leginkább a közeljövőben: ahogyan más szolgáltatók, például az ezerkétszáz kilométerről dolgozó OneWeb, magasabban működtetnek majd flottákat, már a szürkületen kívüli időpontokban is sérülni fognak a képek. Emellett ha Musk flottája kétezerről a tervezett tízezerre nő 2027-re, akkor gyakorlatilag minden alkonyatkor és pirkadatkor készült felvételükön lesz legalább egy csík. Ezek ugyan az összes képpont egytized százalékát érintik csak, de ez elegendő ahhoz, hogy elfedjenek egy még észre nem vett objektumot. Igaz, a kutatók szerint az időjárás még mindig sokkal jobban befolyásolja a munkájukat.

(Borítókép: ZTF/Caltech, fotó: Joe McNally/Getty Images)


Ha fotós csúcstelefont keresel, a Xiaomi 15 sorozatnál ne keress tovább!
Ha fotós csúcstelefont keresel, a Xiaomi 15 sorozatnál ne keress tovább!
Legújabb modelljeivel egyenesen a csúcskategória élét vette célba a Xiaomi, a Leica kamerás Xiaomi 15 Ultra ugyanis új szintre emeli a telefonos fotózást és videózást, a kompakt Xiaomi 15 pedig még jobb áron adja egy csúcskészülék tudását.
„Ez a futás nemcsak a testünknek, a lelkünknek is jót tesz!” – Dupla körös futásokkal és kibővült charity programmal jön az NN Ultrabalaton
„Ez a futás nemcsak a testünknek, a lelkünknek is jót tesz!” – Dupla körös futásokkal és kibővült charity programmal jön az NN Ultrabalaton
Rendhagyó formában érkezik a közkedvelt futóverseny, még több jótékony célt támogat meg a BioTechUSA NN Ultrabalaton Charity keretében.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.