Elon Musk műholdas internetéről korábban többször írtunk a Rakétán, többek között tavaly februárban, amikor már Magyarországról is fel lehetett iratkozni a szolgáltatásra. A Starlink a tervek szerint egy többezer műholdból álló hálót fog fonni több rétegben a Föld köré, hogy a teljes bolygót jó minőségű internethez juttassa. De mivel egy cella csak korlátozott mennyiségű sávszélességet tud biztosítani, ezért a nagyvárosokban, amelyekben lassan az 5G is megszokottá válik, sosem lesz érdemes előfizetni rá.
A Gizmodo most arról számolt be, hogy a Caltech kutatói Przemek Mróz vezetésével 2019 novembere és 2021 szeptembere közti felvételeket vizsgáltak, amelyek az egyetem Palomar obszervatóriumában készültek, a Samuel Oschin teleszkópot használó Zwicky Transient Facility (ZTF) égboltfelmérő programban.
A ZTF optikai és infravörös tartományban készít képeket, végigpásztázva a teljes éjjeli égboltot. Célja, hogy hirtelen változásokat, például kialvó csillagokat vagy korábban nem ismert aszteroidákat vegyen észre. A vizsgált időszakban több mint ötezer olyan csíkot találtak a kutatók, amelyeket Musk műholdjai húztak. Ezek "nem befolyásolták komolyabban" a munkát, annak ellenére, hogy a számuk folyamatosan nőtt, fél százalékról egészen tizennyolc százalékra. Mivel a Starlink műholdjai alacsonyan, körülbelül ötszázötven kilométer magasan keringenek, ezért leginkább szürkületkor hagynak nyomot a képeken.
Mróz és kollegái két dologtól tartanak a leginkább a közeljövőben: ahogyan más szolgáltatók, például az ezerkétszáz kilométerről dolgozó OneWeb, magasabban működtetnek majd flottákat, már a szürkületen kívüli időpontokban is sérülni fognak a képek. Emellett ha Musk flottája kétezerről a tervezett tízezerre nő 2027-re, akkor gyakorlatilag minden alkonyatkor és pirkadatkor készült felvételükön lesz legalább egy csík. Ezek ugyan az összes képpont egytized százalékát érintik csak, de ez elegendő ahhoz, hogy elfedjenek egy még észre nem vett objektumot. Igaz, a kutatók szerint az időjárás még mindig sokkal jobban befolyásolja a munkájukat.
(Borítókép: ZTF/Caltech, fotó: Joe McNally/Getty Images)