A japán Egészségügyi, Munkaügyi és Jóléti Minisztérium kedden jelentette be Tanaka halálhírét, aki április 19-én hunyt el egy fukuokai kórházban. A nő hivatalosan 1903. január 2-án született, hosszú élete során pedig túlélt két világháborút, egy hasnyálmirigy- és egy végbélrákot is, és az utóbbi hónapokat leszámítva jó egészségnek örvendett. Ennek következtében természetesen sokan igyekeztek tőle megtudni, hogy mi a hosszú élet titka, amiről 2018-ban az Aszahi Sinbunnak ő maga így nyilatkozott: "Egyél jó ételeket, tanulj és játssz, ennyi".
A beszámolók szerint Tanaka meglehetősen szerette az édességeket és az üdítőket, a japán lap tudósítása szerint naponta több kávét és energiaitalt is megivott. A nő olyannyira jó egészségi állapotnak örvendett, hogy a 2020-as tokiói olimpia előtt a tervek szerint az olimpiai lángot is vitte volna egy rövidebb szakaszon, de végül a családja a koronavírus-járvány miatt ezt túl kockázatosnak ítélte meg.
Tanaka három éven keresztül mondhatta el magáról, hogy ő a leghosszabb ideje élő ember a Földön, 119 éves és 107 napos korával pedig a Gerontology Research Group adatai alapján összességében is a második leghosszabb kort megért ember volt a történelemben. Az igazoltan legidősebb ember a francia Jeanne Calment volt, aki 1875-ben született es 1997-ben, 122 évesen halt meg Franciaországban. Tanaka halála után egyébként szintén egy francia nő, Lucile Radon vált a világ legidősebb emberévé, aki február 11-én töltötte be a 118-ik életévét.
Friss kutatások szerint valószínű, hogy a leghosszabb életkor rekordja a jövőben egyre gyakrabban fog gazdát cserélni, hiszen az emberiség átlagéletkora az elmúlt száz évben drasztikusan emelkedett, egy tavaly megjelent kutatás szerint pedig az emberek elméleti maximális élettartama akár a 150 évet is elérheti.
(Borítókép: Fukuoka prefektúra kormánya)