Elindították a világ második leggazdagabb emberének rakétáját, de nem ment minden a forgatókönyv szerint

2025 / 01 / 16 / Bobák Zsófia
Elindították a világ második leggazdagabb emberének rakétáját, de nem ment minden a forgatókönyv szerint
A Blue Origin New Glenn rakétája elérte a Föld körüli pályát, ezzel Jeff Bezos cége a SpaceX nyomdokaiba lépett.

A Jeff Bezos alapította Blue Origin vállalat új rakétája, a New Glenn ma reggel, magyar idő szerint 8 óra 3 perckor elindult első útjára a floridai Cape Canaveral Space Force Station indítóállásáról. A tesztet a Blue Origin eredetileg korábban tervezte megkezdeni, de különböző okok miatt, többek között a nem megfelelő időjárási körülmények és később egy vezeték bejegesedése folytán, a startot egyre halasztották, míg végül a mai napon minden készen állt az induláshoz.

A start után a rakéta útja a tervezett módon zajlott, a fokozatok a kellő időben szétváltak egymástól, majd a felső fokozat az út körülbelül 13. percében elérte a Föld körüli pályát. A New Glenn egyik nagy előnyét az adja, hogy első fokozata újrafelhasználható, vagyis képes rá, hogy a leválás után visszatérjen a kijelölt landolási helyre, majd újra szolgálatba állítsák, persze a kellő felkészítés után. A mostani teszt során ezt a fontos képességét nem sikerült demonstrálni, mivel a felső fokozat lekapcsolódása után néhány perccel megszűnt a kommunikáció a boosterrel, nem sokkal később pedig bejelentették, hogy az egység ereszkedés közben elveszett, és már nincs rá esély, hogy leszálljon a rá váró Jackelyn drónhajón.

A Blue Origin a New Glenn első repülését azonban így is sikerként könyvelte el, mivel bizonyították a hatalmas hordozórakéta működőképességét, valamint rengeteg adatot tudtak begyűjteni, aminek elemzésével a következő teszteket segítik majd. Az első fokozatot egyébként a cég munkatársai sajátos névvel látták el már jóval az első repülés előtt: a booster beceneve So You’re Telling Me There’s a Chance (Szóval azt mondod, van rá esély) volt - ezzel is jelezték, hogy valójában nem fűznek nagy reményeket a fokozat gond nélküli visszatérésének és landolásának kivitelezéséhez, hiszen, ahogy azt Dave Limp, a Blue Origin vezérigazgatója elmondta, senkinek sem sikerült eddig egy újrafelhasználható boostert épségben visszahozni az első próbálkozás során.

(Fotó: Blue Origin)


Csillagfényes kalandok az egész családnak - Magyarország legjobb csillagvizsgálói
Csillagfényes kalandok az egész családnak - Magyarország legjobb csillagvizsgálói
A modern csillagvizsgálók ma már igazi élményközpontokként működnek, ahol a tudomány és a szórakozás tökéletes harmóniában találkozik, így nem csak a csillagászat iránt mélyebben érdeklődőknek nyújtanak izgalmas kikapcsolódást, de a családi programoknak is ideális célpontjai lehetnek.
Zsebpénz helyett karrier - Minden, amit a diákmunkáról tudni érdemes
Zsebpénz helyett karrier - Minden, amit a diákmunkáról tudni érdemes
Cikkünkben bemutatjuk a magyarországi diákmunka-piac helyzetét, a vonatkozó szabályozásokat, az adózási tudnivalókat, valamint a diákmunka előnyeit és a munkahelyválasztás szempontjait.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.