s

Elkészültek az első, 3D nyomtatással készült mesterséges korallzátonyok

2020 / 06 / 22 / Perei Dóra
Elkészültek az első, 3D nyomtatással készült mesterséges korallzátonyok
Az Egyesült Királyság, Franciaország és Spanyolország (hamarosan pedig Portugália) vizeit is benépesítik a művi zátonyok az európai 3Dpare projekt keretében. A cél az atlanti partvidék eddigi legmélyrehatóbb vizsgálata, valamint élővilágának helyreállítása.

Az akció a Giteco, a Kantabriai Egyetem Kutatócsoportjának érdeme, akik a 3Dpare európai projekt részeként 3D-s nyomtatott mesterséges zátonyokat telepítettek az Egyesült Királyságban, a francia és a spanyol-öbölben, illetve már Portugáliát is megcélozták. A kutatók célja az atlanti partvidék mélyreható vizsgálata, valamint élővilágának helyreállítása. A zátonycsoportok elhelyezése után megvizsgálják és figyelemmel kísérik az eredmények alakulását az elkövetkező évek során, mintákat vesznek, és megfigyelik az egyes csoportok növény- és állatvilágának megjelenését, valamint növekedését. Utolsó lépésben pedig elkészítik majd a legmegfelelőbb anyagokat és formákat a tengeri élet regenerálására minden helyszínen.

Képeken a mesterséges korallzátony

A munkafolyamatok már korábban elkezdődtek, 2020 elején a pedig a Giteco kutatócsoportja 3D-nyomtatóval befejezte a mesterséges zátonyok gyártását a Kantabriai Egyetem építőmérnöki iskolájának laboratóriumában. A csapat összesen harminchat zátonyt készített, ebből kilenc Santanderben maradt, míg a másik huszonhét darabot a projekt másik három partnerközpontjába küldték: a francia Ecole Supérieure D’ingénieurs Des Travaux De La Construction De Caenbe, a portugál Portoi Egyetemre és az angliai Bournemouth Egyetemre.

A szerkezeteket mindegyik helyszínen a tengerfenékre helyezik, későbbi megfigyelésüket pedig majd tengerbiológusok végzik, akik időszakosan alámerülnek majd az új zátonyok biológiai befogadhatóságának felmérésére. A 3D-ben nyomtatott mesterséges zátonyok kinézete minden helyszínen azonos: nyolc zátony kétféle anyagból, négy különböző formából (kocka alakú vagy szabálytalan, természetes kőzetet szimuláló, nagy vagy kis külső dudorokkal ellátott) készült, míg felületük szerint simát és durvát is gyártottak.

A tervek a biológiai alapelveket követik a barlangok méretét illetően a meghatározott halfajok megjelenése, az algák tapadása, a bioreaktivitás, és sok más fontos szempont érdekében.

A kutatók összesen harminchat zátonyt készítettek, egy korallzátony nyomtatása egy napig tartott, tömegük pedig körülbelül egy tonna.

A 3dpare projekt 1,9 millió eurós költségvetéssel rendelkezik az interregionális térség programjából, amely elősegíti az innovációt és a versenyképességet, a biodiverzitást, a természeti és kulturális értékek megőrzését, valamint az atlanti ív harminchét régiója közötti együttműködést.

Mások is terveznek hasonló lépéseket

A Zürichi Műszaki Egyetem (ETH) kutatói olyan szerkezeteket alkottak 3D-s nyomtatóval, amelyek lehetővé teszik mesterséges korallzátonyok kialakítását ellenállóbb korallokkal. A tengerek ugyanis egyre csak melegszenek, mindez pedig azzal fenyeget, hogy

2050-re a korallzátonyok több mint kilencven százaléka eltűnhet-írja közleményében Ulrike Pfreundt.

Pfreundt és kollégái a 3D-s nyomtató segítségével mesterséges szerkezeteket alkottak, melyeken megtelepedhetnek a korall-lárvák, a magas hőmérséklet ugyanis nem feltétlenül végez velük. A csapat feltételezése szerint bizonyos területek továbbra is megfelelőek maradhatnak a korallzátonyok számára, például egy hűsítő áramlat közelében. A mesterséges korallzátonyok megvalósításával egyébként már korábban is próbálkoztak, de eddig mindig akadályba ütköztek, mivel a bébikorallok nem telepedtek meg rajtuk. Ennek oka, hogy a legtöbb mesterséges zátony szerkezetileg nem túl tagolt, ezért nem kínál elegendő védett helyet a fiatal korallok számára, és így nem tudnak megfelelő kölcsönhatásba kerülni az áramlatokkal.

(Fotó: Giteco/ University of Kantabria)


Gombnyomásra rádióműsort csinál egy tankönyvből a Google NotebookLM programja
Gombnyomásra rádióműsort csinál egy tankönyvből a Google NotebookLM programja
Leesett az állunk, amikor meghallgattuk a cég talán leghasznosabb mesterséges intelligenciáját.
Nincs menekvés a robotkutyák elől, a víz alatt is szembejöhet egy
Nincs menekvés a robotkutyák elől, a víz alatt is szembejöhet egy
Milyen érzés lehet, ha egy medence mélyén egy robotkutya sétál velünk szemben? Egy, talán kevésbé ismert lengyel robotgyártó víz alá küldte egyik fejlett modelljét, hogy kiderüljön.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.