A Howstuffworks rögtön egy jó hírrel indítja a témáról szóló cikkét, mely szerint elméletileg elfuthatunk a láva elől. Elméletileg. A rossz hír azonban az, hogy a vulkánkitörést egy sokkal pusztítóbb jelenség kísérheti, ami ellen hiába küzdenénk, mert ott helyben elpusztítana minket.
De nézzük elsőként a lávafolyamot, ami (feltéve, ha nem jut be egy cső- vagy csúszdaszerűen lejtő völgybe, plusz egy kevésbé robbanékony pajzsvulkán lövellte ki) meglehetősen komótosan, alig egy-két kilométer/órás sebességgel halad. Persze ehhez ideális körülmények kellenek, és az élet ugyebár szívesen dob váratlan fordulatokat a forgatókönyvekbe. A Hawaiin lévő Mauna Loa vulkán 1950-es kitörésekor például átlagosan kilenc kilométer/órás sebességű lávamozgást mértek, amit lefutni azért még mindig nem lehetetlen küldetés, már ha edzésben vagyunk. Kivételek természetesen mindig akadnak, ilyen volt a Kongói Demokratikus Köztársaságban található Nyiragongo vulkán 1977-es kitörése, amikor
a kráter falai megrepedtek, a lávató mindössze hatvan perc alatt kiürült, a hegyoldalról hatvan kilométer/órás tempóval lezúduló lávatenger pedig legalább hetven ember életét kioltotta.
Zárójelben megjegyeznénk, hogy ez volt a valaha rögzített leggyorsabb lávaáramlás.
Az a robbanásos kitöréseknél keletkező vulkanikus törmelékár, ami egy elképesztően gyorsan mozgó, forró gázokból, olvadt kőzetekből és teftrából álló törmeléklavina. A természeti jelenség valóban pusztító, mivel
akár hétszáz kilométer/órás sebességgel is folyhat, a benne lévő gázok hőmérséklete pedig elérheti az ezer Celsius-fokot is.
Végezetül meg kell említenünk az iszapáradatot, vagyis az úgynevezett lahart, ami egyebek mellett akkor keletkezik, ha a törmelékár nagy mennyiségű vízzel érintkezik, vagy a vulkáni aktivitás megolvasztja a csúcson felhalmozódott havat. A törmelékből, hatalmas kőtömbökből és vízből álló áradat elől megpróbálhatunk elfutni, de felesleges, sebessége ugyanis meghaladhatja a száz kilométer/órát, a folyómedreken keresztül ráadásul akár több tíz kilométeres távolságot megtehet.
A BBC Earth Lab sorozatának egyik 2013-as epizódjában Huw James gyorstalpalót tart arról, mik a teendők egy esetleges vulkánkitörés esetén, hiszen ahogy azt a videó elején megtudhatjuk, körülbelül ötmillió ember él vulkanikus tájakon, illetve vulkánok közvetlen közelében. (Mivel 2013-as adatokról beszélünk, ez a szám azóta valószínűleg növekedett.) Na de nézzük azokat a tippeket!
(Fotó: Needpix)